ישיבת מרכז הרב
ישיבת מרכז הרב צילום: חזקי עזרא

הנהגת ישיבת מרכז הרב קיבלה החלטה שלא לפתוח לעת עתה את שערי הישיבה להגעת התלמידים, זאת על אף הצו המתיר זאת בהגבלות מסוימות.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר הרב יהושע מגנס, מוותיקי הרבנים במרכז הרב, מדוע קיבל את ההודעה על מתן ההיתר לפתיחת הישיבות ברגשות מעורבים.

"קודם כל ברוך ה', בוודאי", אמר הרב מגנס. "אבל התחושות מעורבות, זה לא פשוט. לא כל הישיבות חוזרות מיד. במרכז הרב הישיבה חשוכה, זה דבר שלא קרה אף פעם בחיים אני חושב. הבניין חשוך וזה דבר נורא ואיום".

אולם, למרות הרצון העז לחזור לשגרת לימוד מסוימת בישיבה, החליטו במרכז הרב, כאמור, להמתין. "הבחורים מאוד רוצים לחזור. בכל פעם שאני נפגש איתם ב-ZOOM הלב יוצא. מצד שני יש כאן גם חשבונות אחרים".

הרב מגנס פירט, "יש כאן חשבון שאם זה היה הבן שלי, אני אגיד לו לחזור מיד? לא עדיף קודם כל לראות מה קורה? משרד הבריאות אומר שמותר ומשרד החינוך והמל"ל אומרים שמותר, אבל פה יש קשר אישי יש אחריות אישית על הבחורים, זה כמו בנים".

גם אופי המתווה שנקבע לחזרה, הכולל בידוד בקבוצות מוגדרות, השפיע על ההחלטה, "המתווה שיש הוא מתווה, אבל הוא לא מתווה ללימוד, הוא עלול לחנוק בחורים. הוא לא פשוט. אני מאוד מבין אותו, אני לא בא בטענה. אין דרך אחרת ולכן הרגשות מאוד מאוד מעורבים".

"להחמיר בפיקוח נפש זה תמיד צריך", הוסיף. "אבל האם באמת זה החמרה בפיקוח נפש? זה ממש פיקוח נפש? עד איפה? אנחנו אף לא ניסינו ללכת בכח או ללחוץ. אסור לעשות את זה מתוך לחץ. יש כאן מתווה שבוודאי אין בו חשש של פיקוח נפש, אבל השאלה אם לחכות קצת ולראות מה קורה בישיבות או לעשות את זה מיד, זאת שאלה לא פשוטה ובכל המגזרים מתחבטים בה", ציין.

"הבחורים רוצים לחזור, אנחנו רוצים שהם יחזרו, אבל כאן צריך גם אחריות של אבא ואמא. יש כאן שאלות שמתעוררות. מצד שני אני מאוד מבין את מי שפותח, אין כאן שום אמירה של ביקורת. אני חושב שזה מצוין והם עושים את הכל וברצון גדול", אמר.

בהמשך התייחס הרב מגנס לכך שגם לאחר שישיבת מרכז הרב ושאר הישיבות יחזרו לשגרת לימוד בימי הקורונה, הרבנים המבוגרים לא יוכלו כנראה לפקוד פיזית את בית המדרש ולפגוש את התלמידים.

לדברי הרב מגנס, כאן מתעוררת בעיה חדשה. "בכל הישיבות הצוות הבוגר הוא הצוות העיקרי והוא לא יכול להגיע. אני לא אלך בשום פנים ואופן נגד ההוראות, אני לא מנסה להקל בזה בכהוא זה. נראה איך הדברים יתגלגלו וברגע שאני אוכל אני אעבור את הכביש ואהיה בתוך הישיבה. אין לי ספק בזה. אבל כל זמן שיגידו לנו שזה מסוכן אנחנו לא נשחק עם זה בשום פנים ואופן".

לבסוף הוסיף הרב מגנס בהומור אופייני: "אני ידעתי כל הזמן, כל הרבנים שאני מכיר בגיל שלי, ידעו שהם צעירים. פתאום אמרו לנו 'אתם לא צעירים, בגיל כזה אתם מסוכנים'. זה דבר שעוד לא הכרתי אותו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו