נתניהו: להיערך לאפשרות שנאלץ לסגור שוב את הכלכלה ובתי הספר

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בוועידת מנהיגי מדינות המובילות בהתמודדות עם מגפת הקורונה. ''עלינו להיות מוכנים לאפקט אקורדיון''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג באייר תש"פ | עודכן: 23:25

נתניהו: להיערך לאפשרות שנאלץ לסגור שוב את הכלכלה ובתי הספר-ערוץ 7
נתניהו בשיחה עם המנהיגים
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (חמישי) בוועידת מנהיגי מדינות המובילות בהתמודדות עם מגפת הקורונה, באירוח קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ.

מנהיגי המדינות ביקשו ללמוד מישראל את מודל הטיפול באזורי התפרצות ב"אזורים אדומים" (אזור מוגבל) במטרה לאפשר את המשך השגרה בשאר האזורים בהם ההדבקה היא מזערית.

המנהיגים החליפו רעיונות ודרכי פעולה, ודנו בכלי מידע וניטור, טיפול באוכלוסיות בסיכון והפעלת מערכת החינוך. כמו כן, המנהיגים דנו בדרכים שיאפשרו חזרה בטוחה של תעשיית התיירות והתעופה לפעילות.

בוועידה, שהתקיימה כאמור באירוח קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ, השתתפו ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון, ראש ממשלת דנמרק מטה פרדריקסן, ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס, ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש, ראש ממשלת נורווגיה ארנה סולברג וראש ממשלת סינגפור לי הסיין לונג.

נתניהו הציג את דרכי הפעולה והדילמות המרכזיות באסטרטגיית היציאה הישראלית ובהכנות הנדרשות להתפרצות שנייה של המגפה בישראל.

ראש הממשלה הציג את המדיניות הישראלית באשר לאזורים האדומים, לבקשת קנצלר אוסטריה וראש ממשלת אוסטרליה, שביקשו ללמוד מישראל על הפיתרון בנושא, ואמר: ״בודדנו את המקבצים והתייחסנו אליהם בצורה נפרדת. הכנסנו את צה״ל לאזורים אלה – צה"ל סיפק להם מזון וסיוע, עד שהורדנו את ההתפשטות לרמה סבירה, ואז פתחנו את האזור. הוצאנו את האנשים החולים שם מהבתים לבתי מלון. נשאלת השאלה 'האם אפשר שתהיה מדיניות ממוקדת בניגוד להסגר לאומי׳, והתשובה היא – בהחלט כן. הניסיון שלנו מוצלח מאוד״.

קנצלר אוסטריה עידכן את המנהיגים בפרטי פגישה שהתקיימה בימים האחרונים בנושא ייצור, מחקר ופיתוח בהשתתפות נציגי המדינות. בפגישה הציגה כל מדינה את התעשיות ומכוני המחקר הפועלים בה למען המאבק בנגיף הקורונה כדי לקדם שיתופי פעולה ביניהם.

ראש ממשלת נורווגיה וראש ממשלת צ׳כיה הציגו את תוכניות הניטור המקיפות המופעלות במדינותיהם, הכוללות מעקב דיגיטלי, על מנת לאתר שרשראות הדבקה ולמנוע התפשטות רחבה של המגפה.

המנהיגים סיכמו כי מערך הסייבר הישראלי יוביל התייעצות של המדינות השותפות בנושא בסיסי נתונים, ללא פגיעה בפרטיות. כמו כן, סוכם כי יתקיימו מפגשים ייעודיים בתחומי התיירות והתעופה בין שרי התיירות של המדינות בהובלת יוון, וכן התייעצויות בנושא פתיחת בתי הספר בהובלת דנמרק.

״למעשה, אף אחד לא יודע מה יקרה כשנפתח את הכלכלות שלנו ואת בתי הספר, במיוחד עבור הילדים הקטנים יותר שאינם יכולים ליישם את הריחוק החברתי ומדביקים זה את זה. עלינו להיות מוכנים לאפקט אקורדיון. נפתח את הכלכלה, אך עלינו להיות מוכנים לאפשרות שניאלץ שוב לסגור", אמר נתניהו למנהיגים.

''מה שעשינו, ואתם עשיתם אולי את אותו הדבר, היה לפרסם לציבור מתי ניאלץ לקחת צעד אחורה. הוצאנו הנחיות ברורות - אמרנו לאוכלוסיה מהם התנאים שבהם נכווץ בחזרה את האקורדיון על פי מספר מסוים של הדבקות ביום, שיעור הכפלה, ומספר מקרים קשים''.

בנוגע לעולם התעופה אמר ראש הממשלה כי "ההיי-טק הוא חלק גדול מהכלכלה שלנו. לפני יומיים נמכרה כאן חברה תמורת מיליארד דולר, בעסקה שנוהלה דרך זום. אנשים השקיעו מיליארד דולר בחברת היי-טק בירושלים, בזום! איני חושב שזה פתרון, משום שאנשים ירצו לנסוע, לדבר עם אנשים ולהכיר אותם".

ראש הממשלה אמר כי ישראל תשמח להיכנס להסכמים של טיסות בטוחות והדגיש את הצורך בחידוש קווי התעופה לארצות הברית.