ד"ר בועז לב:
בתי הכנסת לא ייפתחו בקרוב

ראש הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות מודאג מהדבקה משמעותית בל"ג בעומר ומביט קדימה ליצירת שגרה תחת הקורונה.

ניצן קידר , י"ג באייר תש"פ

בית כנסת ריק. אילוסטרציה
בית כנסת ריק. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

במשרד הבריאות ממשיכים לעקוב אחרי ההקלות על הציבור והניסיונות לחזור לשגרה, כאשר החשש המשמעותי הוא מאירועי הדבקה גדולים שייאלצו את הממשלה לחזור למדיניות הסגר.

ד"ר בועז לב, ראש הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות, אומר כי ל"ג בעומר הוא כעת המועד שמעורר את הדאגה הגדולה ביותר.

"יש את השלב של ל"ג בעומר, מירון וכל האירועים הקשורים וזה מדאיג אותנו, כי זה יכול להפוך לפורים ב' – שאחרי שהראשון הביא אותנו למקום לא טוב. כמובן שחשוב שנמשיך להקפיד על ריחוק, מסיכות ושטיפת ידיים כדי שלא נחזור אחורה למקום שבו שקענו בעבר", אומר ד"ר לב לערוץ 7.

לדבריו, "לטווח הארוך אנחנו רוצים לצאת עם הרגלי חיים קצת שונים ולדעת שאנחנו ממשיכים ולומדים מהתקופה הזו והולכים לחיים הרבה יותר בטוחים ואולי יותר טובים, עם מחיר של שינוי בהתנהגות שהיתה נהוגה לפני פרוץ הנגיף. אנחנו בהחלט מסתכלים באופן זהיר גם על הסתיו והחורף שיגיעו ובעקבותיהם גם השפעת וייתכן שגל קורונה שאנחנו מקווים שיהיה קטן או שכלל לא יהיה".

"אנחנו מנסים כל הזמן לגבש את הכללים שעל פיהם ננהל את החיים בצורה הכי טובה. איך נוסעים באוטובוס או ברכבת, איך מפעילים בתי ספר, באיזו צורה ניגש לזולתנו, איך נתפלל ונעשה הכל באופן שלא יסכן את האחרים", הוא מוסיף.

במשרד הבריאות, מסביר ד"ר לב, עובדים בצורה זהירה ובוחנים את כל התרחישים. "מדברים גם על היום שבו נפסיק להשתמש במסיכות אבל בזהירות יתירה. אנחנו מגדילים באופן הדרגתי ומאפשרים אירועים משפחתיים של עד 50 איש ופותחים בצורה זהירה מקוואות וקוראים לאנשים לצאת לטבע. יש סדרה של דברים שבהם הכל מתקדם, אבל נעשה את הכל בזהירות רבה".

ומה לגבי בתי כנסת? "עדיף נכון לעכשיו להיות באוויר הפתוח מאשר במקומות צפופים שבהם צריך להתכנס ולהיות אחד ליד השני. שם הסיכון מאוד גדול וזה גורם לנו אכן לחשש. בתי הכנסת עוד יישארו סגורים בתקופה הקרובה ואני מקווה שברגע שנרגיש מספיק בטוחים עם המהלך הם ייפתחו", מבהיר ד"ר לב.

היום (רביעי) פורסם כי במל"ל מתנגדים להחלטת מנכ"ל משרד הבריאות לערוך כמאה אלף בדיקות סרולוגיות שמטרתן לקבוע איזה אחוז באוכלוסייה באמת נדבק ומחוסן מהקורונה.

"הבדיקות באות לשקף לנו מצב. זה כאילו נאמר שלא נשים מראה ונעצום את העיניים כי לא צריך. זו לא גישה נכונה. אנו מעוניינים לדעת איך המגיפה מתקדמת, כמה אנשים היא פגשה. אלה סוגיות שצריך לקבל בהן את האינפורמציה".

"צריך כמה שיותר מהר לקבל מענה מהיר לגבי תחלואה, למצוא את האנשים שהיו בסביבת אדם חולה, כדי לאתר ולקצץ את שרשרת ההדבקה. זה אחד הכלים החשובים כדי להתמודד עם אפשרות של התפרצות נוספת. ברור שהיו אנשים שנדבקו בוירוס ולא פיתחו סימפטומים. כמה כאלה היו? איננו יודעים ונדע רק אחרי שנסקור את האוכלוסיה", מסכם ד"ר לב.