הוארכו תקנות שעת החירום בבתי הדין הרבניים

מנהל בתי הדין הרב דוד מלכא: הדיינים יפעלו בהתאם לשיקול דעתם כדי לקבוע מחדש מועדים לדיונים שהתבטלו ולדיונים בתיקים שטרם נקבעו.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ג באייר תש"פ

בית דין רבני
בית דין רבני
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לשירותי דת יצחק וקנין האריכו את תקנות שעת חירום בבתי הדין הרבניים בשבועיים נוספים, תוך הרחבת פעילות בתי הדין.

וקנין הודיע כי בשל מצב החירום הוארכו חלק מתקנות שעת החירום על בתי הדין הרבניים, כך שהתקנות האמורות יחולו עד יום א' בסיון התש"ף, ה-24 במאי 2020.

במכתב שנשלח לדיינים ועובדי מערכת בתי הדין, עדכן מנהל בתי הדין הרבניים, הדיין הרב דוד מלכא, כי "בתי הדין עדיין אינם ערוכים בעת הזאת לתת מענה בכל העניינים המצויים בסמכותם תוך שמירה על כללי הזהירות הנדרשים במשבר הקורונה כמפורט בתקנה 3א לתקנות שעת חירום ושמירה על כללי תו סגול, ולכן חזרה מלאה לפעילות אינה אפשרית בשבועיים הקרובים".

מנהל בתי הדין כתב כי "בחלק נכבד של בתי הדין ישנם אולמות קטנים, מרחקים קצרים בין דיין לדיין על בימת הדיינים ובלי אמצעי מיגון מספיקים בשל המרחק הקצר. יש לזכור כי כמחצית מן הדיונים בבתי הדין מתקיימים לפני הרכב של שלשה דיינים, בניגוד לבתי המשפט, שם רוב הדיונים מתקיימים לפני שופט דן יחיד. בנוסף קיימים אולמות המתנה צפופים. באופן כללי, רמת הבינוי והמרחבים הציבוריים של בתי הדין רחוקים מאוד מן הקיים בהיכלי המשפט של מערכת בתי המשפט".

הרב מלכא ציין כי "לעניינים שיידונו בתקופת החירום בבתי הדין יתווספו עניינים אלו, ובלבד שהם מצויים בסמכות דיין יחיד: אישור הסכם, עניין של נישואין, ענייני משמורת ילדים והסדרי שהות, מזונות זמניים, דיוני קדם משפט או ישיבות גישור, סידור גט שהחליט אב בית דין או ראש הרכב, מטעמים שיירשמו, לערוך, ובלבד שראה שאפשר לקיים בעת עריכת סידור הגט את כללי הזהירות הנדרשים בשל משבר הקורונה".

באשר לדיונים במותב שלושה דיינים נקבע כי רשאי אב בית דין או ראש הרכב להתיר קיום דיון במותב של שלושה דיינים בהליך מסוים, אם מצא כי קיימת דחיפות לכך, ובלבד שראה שאפשר לקיים בעת הדיון את כללי הזהירות הנדרשים בשל משבר הקורונה.

"הדיינים יפעלו בהתאם לשיקול דעתם השיפוטי כדי לקבוע מחדש מועדים לדיונים שהתבטלו ולדיונים בתיקים שטרם נקבעו", כתב הרב מלכא במכתבו.