השופט בדימוס צבי זילברטל: אני חושש מפגיעה פיזית בשופטי העליון

''אנחנו, כחברה, יכולים לבקר החלטה אבל חייבים לקבל את העובדה שיש מוסד שתפקידו לקבל החלטות ושצריך לשמור עליו מכל משמר".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ג באייר תש"פ

השופט בדימוס צבי זילברטל: אני חושש מפגיעה פיזית בשופטי העליון-ערוץ 7
שופט העליון בדימוס צבי זילברטל
צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

שופט בית המשפט העליון בדימוס צבי זילברטל מתנגד לאפשרות שראש ממשלת ישראל יכהן בתפקידו עם כתב אישום, ומביע חשש מפגיעה פיזית בשופטים בשל פסיקותיהם.

בריאיון לכתב העת "עורך הדין" של לשכת עורכי הדין נשאל זילברטל על הביקורת נגד בית המשפט העליון, וסיפר כי הדבר אינו ייחודי לישראל.

"אני מתאר לעצמי שאם חוקרים – סוציולוגים ובעלי מקצועות אחרים – יחקרו את הנושא הם ימצאו גורמים לא מעטים שהובילו למצב הנוכחי, שאגב, אינו ייחודי לישראל. שנית, ניצני התופעה הזו לא התגלו בשנים האחרונות, אלא שאם בעבר זה בא אך ורק מצד גורמים מסוימים בחברה הישראלית שלא ראו עין בעין החלטה מסוימת של בית המשפט העליון, הרי שכיום זה הרבה הרבה יותר מקומץ, אם אפשר להגדיר זאת כך''.

באשר לנסיבות שהובילו למצב הנוכחי אומר זילברטל כי ''זה נובע מחוסר הטמעה מספיק והולם של עקרון שלטון החוק ומשמעותו לחברה. יש גם אי-הפנמה של מהותה של דמוקרטיה אמיתית, שאינה מתבטאת אך ורק ברעיון של שלטון הרוב, ולמהות ולחשיבות של זכויות הפרט, ובכלל זאת המיעוט.

''אסור לנו לשכוח שאנחנו חיים כאן במדינה מיוחדת באלף מובנים, ובכלל זה בהרכב האוכלוסייה שהגיעה מתרבויות ומתפיסות עולם שונות ומגוונות. הפסיפס האנושי יוצר כאן דברים נפלאים מצד אחד, אבל מצד שני הוא מקשה על מה שאני קורא לו אמנה חברתית שתהיה מקובלת על כולם. אני לא חושב שזה נובע מבורות או מחוסר הבנה, אלא בעיקר מהיעדר הכלה וקבלה של המציאות שלפיה יש מי שחושב אחרת ממך. ובעיקר מאי-הפנמת ההכרח שיהיה גורם שתפקידו בחברה הוא להכריע במחלוקות, גם אם לפעמים הוא מחליט אחרת ממה שחלקים בציבור רואים כנכון. אחרת תהיה כאן אנדרלמוסיה מוחלטת.

''אנחנו, כחברה, יכולים לבקר החלטה, לכעוס עליה, לחלוק עליה, אבל אנחנו חייבים לקבל את העובדה שיש מוסד שתפקידו לקבל החלטות ושצריך לשמור עליו מכל משמר".

ובכל זאת, לא מדובר באמירות קשות של אזרחים מהשורה, אלא של שרים וחברי כנסת.

"אני חושב שיש תהליך של זילות. אם בעבר היו אלו פוליטיקאים מהשורה הרביעית והחמישית שהיו מרשים לעצמם לשסות את הבל פיהם במערכת המשפט, הרי שזה כבר הפך לנחלתם של פוליטיקאים מהשורה הראשונה. חלקם הגדול עושים את זה כי הם מאמינים באמת ובתמים שמתקפות מהסוג הנמוך הזה יוסיפו לפופולריות שלהם בקרב ציבורים שונים. הבעיה היא שמערכות אכיפת החוק, ובעיקר בתי המשפט, לא יכולות להתמודד באותם כלים מול האמירות האלו, כי ידיהן של המערכות הללו קשורות".

אתה נשמע רחוק מאוד מלהיות אופטימי באשר להידרדרות המצב, והשאלה המתבקשת היא לאן זה עלול להגיע?

"אני באמת לא יודע, אני בהחלט חושש שזה ילך ויידרדר"

אתה חושש שזה יגיע לכדי פגיעה פיזית בשופט, בשופטים?

"כן, כן. תראה, שופטים חשופים לסכנות כאלו לפעמים מכיוונים שונים לגמרי, מארגוני פשיעה".

החלטה של מי משופטי בית המשפט העליון עלולה להסתיים בפגיע פיזית בו?

"אני חושב שכן. תראה, החלטה מדינית של ראש ממשלה הסתיימה ברצח שלו. זה לא דבר קל ערך. הזרעים הללו נמצאים בחברה, ויש אנשים שמטעמים כאלו ואחרים מחממים את האווירה".

אז איך עוצרים בדיוק את הטירוף הזה, שעלול לחזור אחרי שנחזור כאן לחיי שגרה בתום משבר נגיף הקורונה?

"אנחנו נמצאים בימים מתמשכים של אי-ודאות פוליטית, חוסר יציבות פוליטית שמשפיע על חיי כולנו כבר יותר משנה. אני לא יודע איך יסתיים הפלונטר הפוליטי, אבל אני מאמין ומקווה שכינונה של ממשלה יציבה, ולא משנה מי ירכיב אותה, ינמיך את הלהבות ויחזיר את הכבוד שהציבור צריך להעניק למערכת המשפט כדי שתוכל למלא תפקידה כראוי".

זילברטל נשאל מה דעתו על האפשרות שראש הממשלה יכהן עם כתב אישום, והשיב: "אני, כאזרח, לא הייתי רוצה שראש הממשלה שלי יהיה נאשם בתיק פלילי חמור יחסית, בייחוד בעבירות שעניינן טוהר מידות, וינהל את ענייני המדינה במקביל לניהול המשפט הפלילי שלו.

''העובדה שאפשרות זו עומדת על הפרק בגלל שאין החוק אוסר אותה במפורש אינה אומרת בהכרח שהיא חייבת לשרוד כנורמה בחברה. האם עולה על דעתך שאתה, כבעל מניות בחברה עסקית, תמשיך להעסיק אדם כמנכ"ל החברה בו בזמן שכתב אישום עומד ותלוי נגדו? ואני לא מדבר על כתב אישום בגין עבירת תנועה. האם עולה בדעתך שמג"ד יקודם כאשר מתנהל נגדו משפט פלילי?

''הגיע הזמן שאנחנו כחברה נפנים שלא כל מה שהחוק מתיר לנו הוא ראוי ורצוי, שנפנים שלא כל מה שלא אסור הוא מותר. אם אתה איש ציבור אתה חייב להציב בפני עצמך מגבלות שאין לאזרח רגיל".

השופט בדימוס ממשיך ומחדד: "צריך להבין שמדובר באדם שמנהיג את המדינה, שמקבל החלטות על חיי אנשים, על המצב הכלכלי של המדינה. אני ממש לא מקבל את הדיבורים על רדיפה פוליטית. אני לא רואה שום מצב שבו קם מישהו במוסדות אכיפת החוק במדינה ואומר לעצמו בואו נעשה הכול כדי להגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום. אני משוכנע שהפרקליטות עשתה את מה שעשתה בעיניים מקצועיות לחלוטין".