ריבלין העניק את המנדט לנתניהו

נשיא המדינה העביר לראש הממשלה נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה הבאה. ההשבעה צפויה ביום רביעי.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ג באייר תש"פ

ריבלין עם נתניהו וגנץ. ארכיון
ריבלין עם נתניהו וגנץ. ארכיון
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין העביר הערב (חמישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה הבאה, לאחר קבלת 72 חתימות חברי הכנסת אשר ביקשו להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו.

״על פי בקשת רוב חברי הכנסת, שהוגשה לי ביום י"ג באייר תש"ף, 07 במאי 2020, על פי סעיף 10(א) לחוק יסוד: הממשלה, ובהתאם לסעיפים 10(ב) ו- (ג) לחוק יסוד: הממשלה, הריני להודיעך כי נתונה לך תקופה של 14 ימים להרכיב ממשלה״, נכתב במכתב שהועבר לנתניהו בחתימת נשיא המדינה.

מוקדם יותר הערב שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הביטחון נפתלי בנט, לקראת הקמת ממשלת האחדות עם כחול לבן.

יו"ר ימינה דרש מראש הממשלה לקבל את תיק הבריאות ואף את תיק התחבורה או תיק החינוך בממשלה החדשה. לפי שעה נתניהו מסרב לדרישות הללו.

בנט שב והדגיש כי רצונה של מפלגת ימינה הוא להבין מהם קווי היסוד של הממשלה בשל העובדה שמשרדי המשפטים והכלכלה הועברו לשמאל.

בנט אמר לנתניהו כי ימינה תצטרף לממשלה רק אם תוכל להשפיע באופן מהותי, זאת לאחר שתמכה בנתניהו ובמחנה הלאומי ללא הסתייגות לאורך חודשים. בין השניים לא הושגו הסכמות.

אחר הצהריים הגישו בליכוד ובכחול לבן 72 חתימות של חברי כנסת הממליצים לנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל על בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה.

מי שהעבירו את החתימות לבית הנשיא הם מזכירת סיעת הליכוד עליזה בראשי ודובר סיעת כחול לבן רון קורמוס. על מסמך הבקשה חתמו חברי סיעות הליכוד, כחול לבן, יהדות התורה, ש''ס, העבודה ודרך ארץ. מפלגת ימינה כלל לא התבקשה לחתום.

כאמור, נשיא המדינה ראובן ריבלין העניק לראש הממשלה נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה הבאה, לאחר שקיבל את המלצותיהם של 72 חברי כנסת.

״אנו מצויים בתקופה חסרת תקדים, במהלכה, היתה נתונה המדינה בשנה האחרונה בשלוש מערכות בחירות שנערכו ברצף, כאשר בנוסף, בחודשים האחרונים מתמודדת מדינת ישראל, יחד עם העולם כולו עם נגיף הקורונה", אמר ריבלין.

"התקבלה לידי בקשה בכתב, החתומה על ידי רוב חברי כנסת, המבקשים להטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על ח"כ בנימין נתניהו. בכוונתי לפעול בהתאם להוראות החוק. אני תקווה כי בעקבות מהלך זה, תוקם בקרוב ממשלה בישראל, שתתמודד בהצלחה עם האתגרים המורכבים העומדים לפנינו״, הוסיף הנשיא.

השבעת ממשלת האחדות צפויה להתקיים ביום רביעי הקרוב לאחר שאמש הכשירו 11 שופטי בג"ץ את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן וקבעו כי בנימין נתניהו יוכל להרכיב את הממשלה הבאה.

בפסיקה נקבע כי אין עילה משפטית להתערב בהטלת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה למרות שהוגש נגדו כתב אישום.

עוד נפסק פה אחד כי על אף שההסכם הקואליציוני מעורר קשיים משפטיים לא מבוטלים, לעת הזו אין מקום להתערב באיזה מסעיפיו.