נתניהו בשיחה עם מנהיגים
נתניהו בשיחה עם מנהיגיםצילום: עמוס בן גרשום/לע״מ

ראש מכון מיתווים, ד"ר נמרוד גורן, לא מסתיר את סלידתו ממהלך החלת הריבונות ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן.

"אני חושב שסיפוח מסוכן לישראל ומרחיק אותה מהסיכויים לקדם שלום עם הפלסטינים ומקשה על שימור האופי הדמוקרטי של ישראל פנימה, מעבר להשלכות הבינלאומיות והאזוריות שיכולות להיות לצעד כזה", הוא אומר בראיון לערוץ 7.

לדעתו ההצהרות של ראש הממשלה בנושא, אינן נזרקות לחינם לחלל האוויר. "אני חושב שראש הממשלה שם את הנושא הזה כאג'נדה משמעותית עבורו והדבר צובר תאוצה. תוכנית טראמפ נותנת לו לגיטמציה למהלך כזה עם תמיכה אמריקנית עם חלון זמן שקיים עד קרוב לבחירות בארה"ב ואני בטוח שנתניהו רוצה למצות את המהלך".

האם יכול להיות שמדובר בהבטחה פוליטית שלא תקויים? לדעת ד"ר גורן, "אין ספק שיש כאן שיקולים פוליטיים סביב הסיפוח וההצהרות סביב הנושא היו בעיתוי פוליטי סביב מערכות בחירות. עם זאת מהלך כזה עולה בקנה אחד עם הכיוון האידיאולוגי של נתניהו שהוא מניעת הקמת מדינה פלסטינית. זה נעשה בדרכים שונות עד כה ונושא הסיפוח לוקח את זה צעד אחד קדימה. ברור שמה שבכחול לבן מוכנים ורוצים בנושא הסיפוח לא מתיישר עם מה שנתניהו היה רוצה. לכאורה יש כאן אפשרות לייצר גם משבר קואליציוני".

גורן מציין שלמרות החשש, נתניהו נמנע בדרך כלל מצעדים משמעותיים בזירה המדינית שנעשים ביוזמתו. "תוכנית טראמפ הכוללת לא נמצאת על סדר היום באמת. הצד הפלסטיני והקהילה הבינלאומית לא מקבלים אותה. יש אפשרות שנתניהו יוכל להשתמש בה כדי לממש חלק מהתוכנית.

''הרצון להחיל ריבונות קיים, עם זאת ראינו שנתניהו נמנע ממהלכים דרמטיים עם הצהרות פומפוזיות שיעוררו תגובת נגד בינלאומית. יש הבדל בין סיפוח גוש עציון לבין סיפוח הבקעה וכל יהודה ושומרון. יכול להיות שהוא ינסה מהלך ראשוני שיוגדר כהקדמה".