ד"ר בן פוקס: היזהרו ממסיכות הבד

מנהל מכון הריאות בביה"ח אסף הרופא עושה סדר בעולם המסיכות. לבחור במסיכה פשוטה, N-95 או בד ממותג? ועל מי המסיכה מגנה?

עוזי ברוך , י"ג באייר תש"פ

כבר לפני מספר שבועות פרסם ד"ר בן פוקס, מנהל מכון הריאות בבית החולים אסף הרופא, פוסט ובו הוא מתייחס לסוגים השונים של המסכות שנועדו להגן עלינו מנגיף הקורונה וממש לא בטוח שכולן עושות את העבודה.

הפוסט של ד"ר פוקס עורר תשומת לב רבה בקרב אנשי המקצוע, ובשיחה עם ערוץ 7 הוא עושה סדר בסוגיה שהפכה לחלק משגרת יומינו.

יש שלוש קטגוריות עיקריות של מסכות. האחת היא של מסכות הn-95 , המסכות הכירורגיות וישנן המסכות המאולתרות, מסכות הבד שעליהן מתייחס ד"ר פוקס בסקפטיות.

"כשאנחנו עוטים מסכה אנחנו גם מגנים על עצמנו מלהידבק וגם אם אנחנו חלק מהאחוז של החולים שאינם יודעים שהם חולים המסכה מגנה גם על החברה", אומר ד"ר פוקס ומבהיר כי לטעמו חשובה עטיית המסכה והוא אינו מזלזל במסכות אך כאשר מדובר במסכות בד מאולתרות לא ברור סוג הבד, מספר השכבות של הבד שבמסכה ובנוסף "לפעמים אנשים מסתובבים עם אותו בד הרבה זמן והם מסתובבים עם רצועת וירוס על הפנים. אולי נגעו במסכה עם הידיים בסוף היום וכו'. אנחנו לא יודעים לייצר לעצמנו מסכות בד מאולתרות. צריך שתהיינה הנחיות מדויקות איך לייצר את זה".

ד"ר פוקס מוטרד מהמציאות בה אנשים חיים באשליה שהם מוגנים בגלל אותה מסכת בד מאולתרת והדבר מטעה אותם. עוד הוא מזכיר את הקושי שלנו כבני אדם לדבר כשמחצית הפנים מוסתרת, מה שגורם לאנשים רבים להוריד את המסכה לאזור הפה בלבד או לסנטר בלבד, "אין לזה שום תועלת. זה סתם נותן אשליה", הוא קובע ומזהיר.

"אני חושב שהשימוש הנכון במסכות בציבור הוא חשוב ויעזור לנו להמשיך את השחרור של כולנו מהסגר ושלא נראה גל שני. אני חושב שיש למסכה מקום חשוב", אומר ד"ר פוקס ומציג את המסכות הנמכרות במחיר זול יחסית כמסכות יעילות בהחלט למשימה זו, אם כי הוא מבהיר כי לאחר שימוש אחד יש לזרוק אותן, חובה הקיימת גם במסכות היקרות יותר. "אין סיבה לשפוך כסף על זה".

על מסכות הבד הוא שב ומציין כי ניתן היה להשתמש בהן לו היה נקבע באופן ברור באיזה סוג בד להשתמש, כמה שכבות בד ובאיזו טמפרטורה לכבס אותן, הרי שמסיכת הבד הייתה יעילה הרבה יותר, "הבעיה היא שלשים כל חתיכת בד על הפנים זה לא אפקטיבי. בבד של טי-שרט החורים כל כך גדולים וזה לא מפריע לווירוס לעבור".

לטעמו אם לא תהיינה הנחיות מדויקות כיצד לתפור מסכות בד בייתיות וכל אדם יעשה כהבנתו, הדבר יביא לכאוס.