קולט אביטל
קולט אביטלצילום: מיכל פטאל. פלאש 90

חברת הכנסת והשגרירה לשעבר קולט אביטל מגיבה בערוץ 7 לפרסום באתר "אייריש טיימס" באירלנד, ולפיו חברי כנסת ודיפלומטים לשעבר חתמו על מכתב הקורא לקידום החקיקה נגד סחר ופעילות כלכלית עם יהודה, שומרון ובקעת הירדן.

"לא חתמתי על הצהרה כזאת. יש לי את נוסח המכתב שעליו חתמתי", אומר אביטל לערוץ 7, "המכתב נוסח על ידי פרופ' זאב שטרנהל ושם כתוב שאנחנו מתנגדים לסיפוח של יהודה ושומרון ובקעת הירדן כי הדבר מנוגד לחוק הבינלאומי.

''לא קראתי לחרם ואינני מאמינה בחרמות אבל אני כן מתנגדת לסיפוח של יהודה ושומרון למדינת ישראל. אני חושב שמהלך כזה יוביל לתוצאות חמורות בשטח".

אביטל שמכהנת כיושבת ראש מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, אמרה כי "מדינת ישראל בשנות ה-50 וה-60 נתקלה בחרם הערבי, חרם שהיה גם נגד ישראל אבל גם נגד חברות כמו קוקה קולה, רנו ואחרות שסחרו עם ישראל. אני הייתי אז בתפקיד במשרד החוץ וכל הזמן נלחמתי נגד החרם.

''ברגע שאתה מחרים, את מי זה דופק? זה לא דופק את מדינת ישראל או הפוליטיקאים אלא את העם, דופק את האנשים המסכנים. אני תמיד הייתי נגד חרם ולא חתמתי על שום דבר שאומר שאני מבקשת שתטילו חרם. אני גם נגד ה-BDS".

היא מסבירה את ההתנגדות להחלת ריבונות, ''אנחנו נשלם על זה מחיר יקר ואני שואלת באמת אם המחיר שווה לנו ביטול ההסכם עם ירדן. הפלסטינים יבטלו איתנו את הסכמים ונצטרך שוב לדאוג להם. לסיפוח יש השלכות שנשלם עליו ביוקר".

קולט חברה במפלגת מרצ ומזכירה שמדובר לבקר את מדינת ישראל הדמוקרטית. ''הייתי במפלגת העבודה שלדעתי נפטרה סופית וכיום אני במרצ. גם במצע של מרצ אנחנו לא קוראים לחרם כלכלי על יהודה ושומרון אז לכן נוח לי מאוד עם העמדה הזאת ומותר לבקר את המדינה שלי ואני עושה את זה מטעמים שאני סבורה שאנחנו שהנזק בסיפוח יהיה מאוד גדול וזו עמדתי".