העולם עסוק בקורונה, להחיל ריבונות עכשיו

המזרחן יוני בן מנחם: השגריר האמריקני דיוויד פרידמן הבהיר היטב כי הכדור במגרש של ישראל. יש לנו שעת כושר מדינית לבצע את הסיפוח.

ערוץ 7 , י"ד באייר תש"פ

דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן
צילום: רויטרס

העיתונאי והמזרחן יוני בן מנחם מסביר כי ישראל נהנית מ''שעת כושר מדינית'' שמאפשרת להחיל ריבונות בבקעת הירדן וביהודה ושומרון ממש בימים אלו.

''לישראל יש כעת שעת כושר מדינית לבצע את הסיפוח", כתב בן מנחם בטוויטר. "הקהיליה הבינלאומית ומדינות ערב והפלסטינים עסוקים במשבר הקורונה''.

הוא תיאר כי לרשות הפלסטינית אין תוכנית פעולה אסטרטגית להתמודד עם שאלת הסיפוח, ויו"ר הרשות אבו מאזן מסרב להתפייס עם חמאס ולאחד כוחות נגד תוכנית השלום האמריקנית. ''הפיצול הפוליטי בין הגדה לרצועה נמשך'', ציין בן מנחם.

בנוסף, השגריר האמריקני דיוויד פרידמן, הנחשב לידיד גדול של ישראל ושנוא נפשם של הפלסטינים, הבהיר היטב כי הכדור הוא במגרש ישראל.

''הדרג המדיני חייב להבקיע את שער הסיפוח במהירות האפשרית ו'להכות בברזל כל עוד הוא חם', מדובר בצעד היסטורי חשוב ביותר לביטחונה של ישראל", הוסיף בן מנחם.

מוקדם יותר השבוע התראיין השגריר פרידמן ל''ישראל היום'' והסביר כי ההחלטה על החלת הריבונות צריכה להתקבל על ידי ממשלת ישראל, ואז ארצות הברית תכיר בכך.

''כאשר תהליך המיפוי יסתיים, כאשר ממשלת ישראל תסכים להקפיא את הבנייה באותו אזור בשטחי C שלא מיועד להחלת ריבונות, וכאשר ראש הממשלה יסכים לשאת ולתת עם הפלשתינים על בסיס תוכנית טראמפ - והוא הסכים לכך כבר ביום הראשון - אנחנו נכיר בריבונות של ישראל באזורים שעל פי התוכנית יהפכו להיות חלק ממנה".

פרידמון מדגיש כי "המרכיב החשוב ביותר הוא שממשלת ישראל צריכה להכריז על הריבונות. לא אנחנו מכריזים ריבונות אלא ישראל, ואז אנחנו מוכנים להכיר בכך. אבל, כפי שאמר מזכיר המדינה, זו מלכתחילה החלטה ישראלית (אם להכריז ריבונות), כך שאתם צריכים להיות הראשונים".

לשאלה האם יש התניה חדשה של התחייבות ישראלית להסכים להקמת מדינה פלשתינית, ענה: "בנושא הזה התנאי הוא שראש הממשלה - וזה לא מישהו ספציפי אלא כל ראש ממשלה של ישראל - יסכים לשאת ולתת עם הפלשתינים, יזמין אותם לפגישות וידון איתם בשיחות פתוחות ובתום לב למשך ארבע שנים".

עוד הוסיף: "הוא צריך להמשיך בכך. נכון לעכשיו, הפלשתינים לא רוצים לבוא לשולחן. אם בעוד שנתיים הם ישנו את דעתם ויסכימו, ראש הממשלה יהיה מחויב לקיים את הדיונים. זה פרק זמן מוגדר, ואנו רוצים שהאפשרות תישאר על השולחן לארבע שנים".

בנוגע להקפאת הבנייה ביישובים המבודדים, הסביר השגריר כי מדובר רק על מניעת הרחבת השטח, אך לא על עצירת הבנייה לגובה: "הרוב המוחלט של ההתיישבות, כ־400 אלף איש, יחיו לפי אותם כללי בנייה, שיש בתוך הקו הירוק. כ־10,000 עד 15 אלף מהתושבים שיהיו תחת ריבונות ישראל יהיו ללא אפשרות להתרחב. עם זאת, יהיה אפשר להרחיב למעלה".

השגריר הוסיף כי מקומות כמו בית אל וחברון הם הלב ההיסטורי של יהודה ושומרון, וגם אנשי שמאל בישראל לא מעוניינים לוותר עליהם במסגרת הסכם שלום: "משיחות עם ישראלים מכל הדרגים אני למד שהם חושבים שזו התוכנית הכי טובה לישראל. אם לא הייתי שומע זאת, לא הייתי רגוע בעצמי. ברור לנו כי כשם שאנחנו, האמריקנים, לא נוותר לעולם על פסל החירות, אפילו שזה שטח קטן מאוד, כך אתם לא תסכימו לוותר על המקומות האלה".