ישיבת הכותל
ישיבת הכותל צילום: באדיבות ישיבת הכותל

לבחור ישיבת הסדר לאחר התיכון תמיד היה עסק מורכב, בתקופת הקורונה הדבר הופך לקושי גדול אפילו יותר. הקושי תובע מהבחורים לחץ גדול דווקא בתקופת בחינות הבגרות, מה ניתן לעשות כדי לקבל החלטה מושכלת?

לבחור באיזו ישיבה ללמוד היה תמיד עסק מורכב, כל אחד נותן טיפ אחר על מה לשים את החשיבות. המיקום, החברה, האווירה, הר"מים, ראש הישיבה, סגנון ותוכן הלימוד: כל אלו צריכים להשתכלל בתוך הלב והראש של שמיניסט. אז איך עושים את זה תמיד? יותר מזה, איך עושים את זה בימי הקורונה שהגיעו לפתחנו?

ימי הקורונה הוציאו את כולנו מאיזון. אנחנו בבית, אין מסגרת מסודרת, שכחנו מה זה ללמוד, קשה לקום בבוקר. הבלבול וחוסר היכולת להכריע מופיעים דווקא בגלל הריק שנוצר, האווירה הכבדה הזאת מציפה אצלנו שאלה מהדהדת: "רגע, מי אמר שכל זה בכלל מתאים לי?".

למרות הקושי האמיתי שיש בימים אלו, ראוי לומר שימי הקורונה הרימו אותנו למקום מדהים. פתאום אנחנו חיים במקום שמאפשר מרחב חשיבה על הדברים החשובים באמת בחיים. מה עיקר ומה טפל, מה ש"אי אפשר בלעדיו" התברר כמיותר, גילנו שמרגעים שאנחנו בגפנו וללא הסחות דעת, אנחנו מנסים, ומצליחים, להסתכל פנימה על עצמנו ולגלות עומק חדש.

אז בא ננסה לעשות קצת סדר.

לטייסים יש תופעה מוכרת שהם מתאמנים לקראתה רבות, תופעת הוורטיגו. תופעה זו הינה סחרחורת כה עזה שכל מערכת השיווי משקל באוזן מתבלבלת והטייס לא יודע מה למעלה ומה למטה. בתנאי חושך או ים, שאין נקודת עוגן זה מסוכן מאד כי אז הטייס פשוט מאבד שליטה ו"עולה" לתוך הים. כל טייס מתחיל יודע כלל ברזל, "היצמד למכשירים, הם לא טועים" גם אם תחושות הבטן שלו אומרת אחרת, עליו לזכור שהוא אינו יכול להחליט בתנאים הללו, ולכן עליו להיצמד לנתונים היבשים במכשירים.

אנחנו בתקופה לא רגילה ולא קלה, התקופה הזו גרמה לנו להסתחרר ולשאול את עצמנו הרבה שאלות קשות ומורכבות על היכולות שלנו, הרצונות שלנו, המוטיבציה הכללית ועוד. אבל דווקא בגלל שאנחנו יודעים שזה לא המצב הרגיל אסור לנו להיבהל מהתחושות שלנו ולקחת אותן קשה.

היית בשבוע ישיבה בישיבות השונות לפני עידן הקורונה? תנתח את מה שראית לפני כמה חודשים, מה היה טוב לך בכל ישיבה שפגשת. למדת טוב שם? נהנית מהתורה, ומהבחורים? פגשת עומק לימודי ואמוני? המיקום והאוירה התאימו לך? אז קדימה תן צ'אנס ותירשם. עצם הפעולה הזאת תעזור לך כבר להיות יותר רגוע ומיושר.

היית בכמה מקומות ואף ישיבה לא משכה אותך? קצת יותר מורכב. כיום, חלק גדול מהישיבות מפעילות שבו"ש וירטואלי. דרכו תוכל לפגוש רמי"ם, ראש ישיבה, ואת התורה הגדולה של בתי המדרש השונים. חלק מהמקומות אף יערכו סיור וירטואלי בבית מדרש ובחדרים. תנסה להבין מה הערך המוסף של כל מקום, מיקום גיאוגרפי, סגנון רוחני או האווירה הישיבתית. יש לשיטה חסרונות, זה כמו לנסות לטייל בזום. בלי החוויה, בלי הניחוח. אבל זה מה יש ועם זה ננצח.

יש עוד כלי, קוראים לו חברים ודמויות בוגרות שאתה מכיר. שאל אותם, תנסה להתחבר למישהו שמכיר אותך ואתה מזדהה עם האישיות והעולם הרוחני שלו. תשאל, תברר ותצליח.

אסיים בדבר החשוב מכל, ההחלטה שאתה לוקח היום על עצמך -בלי להלחיץ- היא אחת ההחלטות המשמעותיות בחייך. הדרך שתבחר היום תשפיע על איך יראה עולמך הרוחני, המעשי וחלק ניכר מחייך הבוגרים. הבחירה הזו תשפיע על איך תראה המשפחה שלך וחינוך הילדים בע"ה.

החיבור אל הקודש ואל התורה יכול להרים אותך לעוצמות שישפיעו על מה שתעשה בעשרות שנים הקרובות אבל בעיקר על איך שתעשה כל דבר. החיבור הנכון אל הקודש, חושפים בנו כוחות ועוצמות מתוך החיבור למקור החיים.

שנראה בטוב ירושלים.

הרב גדי שלוין, ר"מ בישיבת ההסדר הכותל מבית איגוד ישיבות ההסדר