המסע לפולין בוטל, אז איפה הכסף?

מסעות תלמידי התיכון לפולין בוטלו עקב מגיפת הקורונה. אך התלמידים והוריהם, שכבר שילמו חלק ניכר מעלות המסעות, פוצו רק באופן חלקי.

אליה עמר , ט"ז באייר תש"פ

מצעד החיים אושוויץ מסע לפולין
מצעד החיים אושוויץ מסע לפולין
צילום: פלאש 90

מגיפת הקורונה גררה בעקבותיה ביטולים של אירועים רבים, אחד מהם הוא המסעות של בתי הספר התיכוניים לפולין.

כבכל שנה, גם השנה מאות תלמידים נרשמו למסע, אך רבים מהמסעות בוטלו וחידוש המסעות עדיין לא נראה באופק.

מעבר להפסד החוויה החשובה במהלך המסע, הפסידו התלמידים ומשפחותיהם סכום כסף גדול. משיחה עם הגורמים המקצועיים עולה כי הסכום שכבר הוחזר לתלמידים והוריהם - אינו הסכום המלא ששולם.

האותיות הקטנות

בכל שנה עורך משרד החינוך מכרז להפעלת המסעות בו זוכות מספר חברות שונות ומרגע זכיית החברה במכרז, האחריות לקיום המסע עוברת אליה. משרד החינוך אינו לוקח חלק בארגון עצמו.

עם זאת, החברה מחויבת לקיים את ההסכם עליו חתמה עם משרד החינוך. השנה, לאחר פרוץ המגיפה, החליט משרד החינוך על ביטול המסעות – והזכייניות חויבו להחזיר לתלמידים חלק מסוים מכספם בהסכם שנקבע מראש.

בהודעה הרשמית שנשלחה למשפחות התלמידים נאמר שהסכום שנדרשות הזכייניות להשיב לתלמידים תלוי במועד יציאת המסע. ככל שביטול המסעות היה קרוב למועד היציאה – הסכום אותו צריכה החברה להחזיר הולך וקטן, משום שהזכייניות שילמו סכומים גדולים מראש לחברות התעופה ובתי המלון, אותם לא יקבלו בחזרה.

ממבט ראשון ההודעה נראית ברורה והגיונית, אלא שיש סעיף שמהווה שטח אפור ופחות מוכר בהסכמים שנחתמו במכרזים, ולא הובא לידיעת התלמידים - "במקרה של ביטול ההשתתפות מסיבות רפואיות הזכיינית אינה רשאית לקזז מדמי ההשתתפות של התלמיד, ללא תלות במועד מתן ההודעה".

כלומר, במידה והשתתפות התלמיד נמנעה ממנו עקב סיבה רפואית – החברה נדרשת להחזיר לתלמיד את כל הסכום אותו הוא שילם, ומכאן לכאורה, נראה שהחברות מחויבות להחזיר לתלמידים את כספם, כ-4,800 ש''ח.

על קיומו של הסעיף העלום מספר ב', אדם העוסק בתחום המסעות למעלה מעשרים שנה – החפץ בעילום שמו.

"במצב אידיאלי, מוכרחות החברות להחזיר לתלמיד את הסכום אותו שילם – במקרה ונמנעה ממנו ההשתתפות במסע בגלל סיבה רפואית. ואכן, לפי החוק סכום הכסף צריך לחזור לתלמידים במלואו. הבעיה מתחילה בכך שישנם הסוברים שאנו עומדים בפני 'ברבור שחור' – מושג כלכלי המתאר בעיה עולמית שהכללים הרגילים אינם חלים עליה."

"משרד החינוך בדק לפני המכרז את היציבות הפיננסית של החברות – ומצא שכולן עומדות בקריטריונים אותם הציב. אבל אף אחד לא צפה את הנזקים הכלכליים העצומים אותם תגרום הקורונה. לדוגמא, חברות התעופה מחויבות על פי החוק היבש לפצות את זכייניות המסע על ביטולי הטיסות – אך אם ישלמו חברות התעופה לכל אדם שטיסתו בוטלה, הן יקרסו – מה שיביא נזק בלתי נתפס לכלכלת ישראל. אנחנו נכנסים לדומינו של פיצויים שיגרום לגירעון ענק בקופת המדינה", הוסיף.

אתה בעצם אומר שהצדק עם התלמידים והוריהם אבל ככל הנראה כספם לא יוחזר?

"לצערי כן. חשוב להדגיש שהתלמידים יפוצו כמגיע להם על פי טבלת ההחזרים. הסכום המלא אותו שילמו יחזור אליהם אלא רק במידה והמדינה תסייע לזכייניות או לתלמידים – מה שלא נראה אפשרי כרגע"

תגובת הזכייניות

"אם נאלץ לשלם את הפיצויים במלואם נקלע למצוקה כלכלית גדולה" אומרת דוברות אחת הזכייניות ומוסיפה -"אנו קוראים למדינה לסייע לנו ולתלמידים, בדיוק בתקופות כאלה נצרכת יותר מתמיד עזרת משרד האוצר – רק כך נוכל לעזור למשק לחזור לקדמותו."

נראה שכל הנוגעים בדבר מחכים לעבור את תקופת הקורונה ואז לשקול את צעדיהם. זאת מאחר שלסוגיית ההחזרים ישנן השלכות רוחב על החברות ועל הענף כולו.