סופרמרקט
סופרמרקט צילום: ISTOCK

המועצה לצרכנות ומשרד הכלכלה מפרסמים את נתוני המחירים של סל המוצרים הבסיסי לחודש אפריל 2020.

סל המוצרים הבסיסי גובש ע"י הלמ"ס ומשרד הכלכלה והתעשייה והושק בדצמבר 2018 במטרה לאפשר תחרות על מחיר הסל הנמוך ביותר בין השחקניות השונות בשוק.

מהשוואת סל המוצרים עולה כי עלות הסל הממוצעת ברשתות המזון עמדה בחודש אפריל על 941 ש"ח, זאת לעומת דצמבר 2018 בו עלות הסל הממוצעת עמדה על 969 ש"ח, ירידה של 3% בעלות הסל, מתחילת ביצוע הבדיקה.

כמו כן, נמצא פער של 225 ש"ח בין עלות הסל ברשת הזולה ביותר לבין הרשת היקרה ביותר. הסל הזול ביותר לחודש אפריל היה של רשת "רמי לוי באינטרנט" ועמד על 806 ש"ח.

עלות הסל הגבוהה ביותר לחודש אפריל התגלתה ברשתות העירוניות ב"סופר אלונית" שהייתה היקרה ביותר 1,101 ש"ח, לאחריה "אלונית בקיבוץ" 1,084 ש"ח ובמקום השלישי רשת "שופרסל אקספרס" 1,056 ש"ח.

המוצרים בהם נרשמה ירידה ממוצעת של מעל 10% הינם: בצל יבש, אפונה קפואה סנפרוסט, דאודורנט ספריי דאב, משקה תפוזינה, תה ויסוצקי קלאסיק, עוגיות שוקוצ'יפס, חטיף תירס דוריטוס ושמן זית כתית.

סל המוצרים כולל 68 מוצרים בקטגוריות חלב ומוצריו, לחם, מוצרי בשר ודגים, מזון יבש, פרות וירקות, ומוצרי טואלטיקה וניקיון. על מנת שתתאפשר השוואה של סל מוצרים אחיד נבחרו מוצרים ספציפיים תחת מתודולוגיה סדורה.

רשתות המזון שנכללו בהשוואה הנן הרשתות המוגדרות קמעונאי גדול לפי חוק המזון ושיעור מוצרי הסל הנמכרים בהן גדול מ-80%.

סל המוצרים הבסיסי כאמור, הוא כלי חדש של משרד הכלכלה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המאגד תחת סל אחד את המוצרים הבסיסיים הנמכרים ביותר במשקי הבית בישראל ומאפשר להשוות את העלות המוחשית שלו בין הרשתות. הסל משמש להשוואה בין הרשתות וכשכך מאפשר תחרות על מחיר הסל הנמוך ביותר. המחירים מבוססים על נתוני שקיפות מחירי המזון באמצעות אפליקציית "פרייסז".