הייתם נוסעים עם נהג אוטובוס שלא ישן?

מתמחים ורופאים דורשים קיצור משמרות ל-12 שעות כמו בעידן הקורונה. עו"ד גמליאל: למשמרות הארוכות אנחנו משלמים בחיי אדם ובפיצויים.

שמעון כהן , י"ז באייר תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

רופאים מתמחים וסטודנטים דורשים לקצץ את משך התורנויות ל-12 שעות כפי שהיה במשבר הקורונה, ולא לשוב למשמרות של 26 שעות.

עו"ד תמר גמליאל, מומחית למשפט רפואי ותביעות נזיקין, מסבירה את מניעי ההפגנה ואת השלכותיהן של משמרות ארוכות ושוחקות מדי על בריאות הציבור כולו.

"אנחנו משלמים מחיר מאוד יקרה על המשמרות האלה. זה בא לידי ביטוי גם בפיצויים שהמדינה נדרשת לשלם בגין מקרים של רשלנות רפואית שנגרמים כתוצאה מעייפות רופאים. לבד מהנזק שנגרם למתמחים - הם חשופים לתאונות ונזקים ישירים – גם אנחנו, הציבור, חשופים לנזקים כתוצאה מעייפות הרופאים המתמחים".

לדבריה של עו"ד גמליאל לא ניתן לכמת את הדברים ולקבוע מה הם סכומי העלויות של הנזקים הללו "משום שרוב תיקי הרשלנות הרפואית מסתיימים בפשרות והנתונים בפסקי הדין לא מספקים תמונת מצב אמתית לגבי הסכומים שהמדינה נדרשת לשלם".

"רופא במשמרת ארוכה שאמורה להיות לו הפסקת שינה שלרוב לא קורית כי כשמגיע מטופל עם פגיעת טראומה אי אפשר להגיד שיחכה עד שהרופא יתעורר וכך המטופלים מקבלים רופאים סחוטים מעייפות אחרי הרבה שעות על הרגליים כשהם צריכים להיות בריכוז מקסימאלי וזה עלול לגרום להחמצה של הבחנות, למתן טיפולים שגויים, לטעויות במהלך ניתוח ואין ספק שאם אותו רופא היה מטפל באותו חולה בתנאים סבירים האירועים הללו לא היו מתרחשים. זה עולה בחיי אדם, בנזקים בלתי הפיכים למטופלים וגם הרבה כסף שהמדינה נדרשת לשלם והכסף הזה יוצא מכיסנו".

בתקופת הקורונה, מסבירה עו"ד גמליאל, הצליחה מערכת הבריאות לקצר את המשמרות על מנת לייצר קבוצות קטנות ואורגניות של צוותי טיפול על מנת שבמקרה הידבקות לא יהיה צורך להשבית מחלקות שלמות אלא רק לבודד צוות מצומצם. נוהל זה מחייב עלויות כאלה ואחרות, אך כאמור גם לנזקים הרפואיים יש מחיר לא מבוטל, במידה ונשקל השיקול הכלכלי הקר. לשיקול זה יש להוסיף את ערך הצלת בני אדם המתווסף לרווח הכלכלי.

"המתמחים לא מתפנקים ורוצים תנאים מקלים. הרי אם נהג אוטובוס יעלה על הכביש בלי לישון הוא יגרום לתאונה שבה מי שישלם את המחיר אלו הפצועים וההרוגים וחברות הביטוח. על אותו משקל אי אפשר לצפות מרופא שייתן טיפול רפואי טוב לאורך זמן כשהוא נשחק במשמרות לא הגיוניות של 26 ולפעמים גם יותר, כי אם הוא נכנס בשעה האחרונה לניתוח שנמשך 6 שעות הוא לא יוצא באמצע הניתוח וכך מקבלים מנתח שער כבר 30 שעות. מה זה אומר על יכולת הריכוז שלו...".

בדבריה מציינת עו"ד גמליאל כי במדינות אחרות המשמרות קצרות בהרבה מהמקובל בישראל ולטעמה המחאה צריכה לבוא גם מהציבור עצמו ולא רק מהמתמחים ומחאה זו תצטרך להיות מוצבת על שולחנו של שר הבריאות החדש בממשלה הבאה לכשתקום.