ללמוד מתורת הרשב"י במקום ההילולה

המקובל הרב בצרי מבין את צערם של מאות האלפים שלא יגיעו למירון בל"ג בעומר, אך ממליץ על חלופה של לימוד מתורת הרשבי, גם בלי להבין.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז באייר תש"פ

ללמוד מתורת הרשב"י במקום ההילולה-ערוץ 7
הרב יצחק בצרי
צילום: מרים צחי

מאות אלפי יהודים מישראל ומהעולם חווים בימים אלה אכזבה לנוכח האיסור להגיע לחגיגות ל"ג בעומר במירון. במשטרה מבהירים שבצירי התנועה יפוזרו מחסומים ועל פי הצורך יחולקו דו"חות והדברים עשויים להגיע עד כדי מעצרים.

המקובל הרב יצחק בצרי, מראשי ישיבת השלום בירושלים, מתייחס לאיסורים ולחלופות שעומדות בפני הציבור הרחב. "זה מאוד לא פשוט", אומר הרב בצרי ומציין כי הוא עצמו אמנם יהיה מאותם שיזכו להגיע למתחם הקבר ולכן אינו יכול לדון אחרים, אך הוא חש את המצוקה והצער אצל ילדיו, משפחתו, רעייתו, מקורביו והתלמידים הרגילים מדי שנה לפקוד את קברו של רשב"י בהילולה והשנה הדבר נבצר מהם.

"זה מקום שממגנט אליו את האנשים. הדמעות בפנים הן כמו בנעילה ביום כיפור ובחוץ התרגשות ושמחה. זה כאילו לנתק את עם ישראל מהחמצן", אומר הרב ומזמין את הציבור לשלוח חינם שמות לתפילה והוא עצמו יהיה בציון הרשב"י במשך 24 שעות לתפילה על כלל השמות שיימסרו.

עם זאת מציין הרב בצרי כי העלייה לקברות צדיקים אינה בהכרח מנהג בו נוהגים כולם. "יש מקובלים שנהגו לא לעלות בכלל לקברות צדיקים, כך היה הרב שרעבי ע"ה, גם אבי מורי כמעט ולא היה הולך לקברות צדיקים", אומר הרב בצרי ומצטט מדברי אביו שקבע כי כאשר אדם לומד בבית המדרש מתורתו של הצדיק ומדליק נר לעילוי נשמתו "זה כאילו הוא נמצא לידך".

"יש הרבה מהעולים לקבר הרשב"י שלא פותחים את ספר הזוהר. לא כולם פותחים את ספר הזוהר, לצערי. זו ההזדמנות לחשבון נפש ולפתוח את ספר הזוהר הקדוש שבזכותו יצאו ישראל מהגלות", אומר הרב בצרי וכשהוא נשאל אם לא נכון להגביל את הלימוד בספר לגיל ארבעים ומעלה, הוא משיב כי אכן "נכתב בספרים שמגיל ארבעים ומעלה, לבד מעילויים כמו האר"י שנפטר לפני גיל ארבעים והרמח"ל שנפטר בגיל ארבעים. ההגבלה הזו נכונה. אני מסכים שרק מי שמילא כרסו בש"ס ופוסקים יכול ללמוד קבלה, אבל ספר הזוהר הוא לא קבלה. ספר הזוהר הוא ספר שקשה מאוד ללמוד אותו ואני לא אומר ללמוד את כתבי האר"י ואז את הזוהר אלא לגרוס קריאה בספר".

מוסיף הרב בצרי ומזכיר כי "בכל הדורות, בפרט בעדות המזרח, גרסו את ספר הזוהר. הגרסה יש בה מעלה גדולה, ולגבי ההבנה כל אחד לפי דרגתו. הנשמה מבינה. זה דבר גדול לגרוס את ספר הזוהר. אני לא מאמין שמישהו מבין את כל ספר הזוהר. האר"י מעיד על עצמו שלפעמים כדי להבין קטע בזוהר היה צריך ללמוד שבוע שלם בלי אכילה ושתייה. האר"י הקדוש נדרש לעמל ויגיעה ואני לא חושב שיש כיום מי שיכול להגיד שהוא הבין את כל ספר הזוהר. אני עצמי גרסתי לפחות פעם אחת את ספר הזוהר, אבל להגיד שהבנתי? הבנתי הרבה אבל אני מאמין שגם הרבה לא הבנתי. כל אחד מאיתנו יגרוס את ספר הזוהר ולגבי כתבי האר"י ז"ל צריך גיל חכמה ותבונה".