ביקור משלחת רבנים מישראל בבית העלמין
ביקור משלחת רבנים מישראל בבית העלמיןצילום: חזקי ברוך

דאגה בישראל, בטוניס ובצרפת מהדיווחים על כוונת העירייה של בירת תוניסיה, להרחיב את שטחה של העיר בין השאר תוך פגיעה בבית העלמין היהודי העתיק 'לה בורג'יל'.

הסוגיה עלתה לסדר היום לאחר החלפת השלטון בתוניסיה, ולאחר שתועדו כמה אירועים של פגיעה בבית העלמין ברחבי תוניסיה.

בעקבות האירועים מקדמים בימים אלה מספר ארגונים יהודיים קריאה פומבית לשלטון התוניסאי ולעיריית תוניס לשמירת המקומות הקדושים ליהודים. זאת תוך דגש על בתי העלמין היהודים בהם טמונים גדולי תורה ומנהיגים מכל התקופות,

בפניה לשלטון החדש בתוניסיה ולעירייה מודגש הקשר החם שנשמר מול הקהילה היהודית, יחס שנבע מייחסי כבוד והערכה, ובמקביל מובאת כאמור הבקשה להמשיך לשמור על בתי העלמין היהודים כפי שהיה במשך כל הזמנים.

קבוצת עסקנים מקהילת יוצאי ג'רבה בישראל, העומדים מאחורי הקריאה מציינים כי מדובר בבית עלמין בו למעלה מעשרים אלף קברים יהודיים, וכי עד היום השלטון במקום ידע לכבד ולשמר את המקום הנחשב לאחד מבתי העלמין היהודיים הגדולים ביותר בצפון אפריקה.

יצוין כי למרות שבין ישראל לתוניסיה אין יחסים דיפלומטיים, קיימת מערכת יחסים תקינה עם הקהילה היהודית במקום. עדות לכך ניתן לראות בביקורו באחרונה של נשיא תוניס הנבחר, קייס סעיד, בקהילה היהודית בג'רבא, שם נשא דברים בתקווה להמשך היחסים הטובים עם הקהילה.

לקריאת אנשי הציבור לטובת בית העלמין 'לה בורג'יל' הצטרפו בימים האחרונים גם חבר הכנסת הרב משה אבוטבול שהיה מהחלוצים לפעול בנושא, וכן המקובל הרב יצחק בצרי.