אוטובוס החירום של מד"אMDA

מגן דוד אדום, בשיתוף חברת אסם נסטלה וחברת דן, ובסיועם של חיילי החטיבה הטכנולוגית ליבשה של צה"ל, פיתחו בשבועות האחרונים שני אוטובוסים ייעודיים לפינוי חולים ופצועים רבים, באופן בטוח ויעיל.

בכל אוטובוס ניתן לפנות עד שלושה עשר חולים ופצועים בבת אחת, כששניים מהם נמצאים בחלקו האמצעי של האוטובוס, אשר בנוי ברמת ניידת טיפול נמרץ, ואחד עשר נוספים יושבים בחלק האחורי. במידת הצורך, יכול האוטובוס לשמש להסעה של עד ארבעה עשר חובשים ופראמדיקים לזירת אירוע מרוחק.

האוטובוסים מאפשרים העברת מטופלים רבים, ובכך חוסכים במספר כלי הרכב המבצעיים הנדרשים לביצוע משימה כזאת. בכל אוטובוס מותקנות סירנות ומערכת תקשורת מתקדמת, שמאפשרת יצירת קשר בין הצוותים שנמצאים בחלקים השונים של האוטובוס לבין מוקד מד"א.

"האוטובוסים, שפותחו על רקע נגיף הקורונה בישראל, בנויים בצורת שלושה אגפים המאפשרים מניעת הדבקה בין מטופלים", מסביר יוסי חלבי, פראמדיק באגף המבצעים של מד"א, "אגף הטיפול הנמרץ כולל שתי מיטות מותאמות לחולים מורכבים מונשמים, עם כל המכשור המתקדם הדרוש, והאגף האחורי מאפשר מתן חמצן לכל מטופל, במידת הצורך".

"התחלנו לפתח את האוטובוסים הללו בשיאה של מגיפת הקורונה בישראל", סיפר האחראי על הפרוייקט, פראמדיק מד"א עמרי גורגה, "מההתחלה הוצבו בפנינו הרבה מאוד אתגרים, אבל ידענו שאנחנו צריכים להגיע לתוצאה מיטבית בתוך זמן קצר, ולהפוך את האוטובוסים למבצעיים. עבדנו בימים ובלילות, יחד עם החטיבה הטכנולוגית ליבשה של צה"ל, עד שהאוטובוסים היו מוכנים".

האוטובוסים נתרמו על ידי חברת "דן", והוסבו באופן מלא לרכבי הפינוי הייעודיים, בסיוע אגודת ידידי מד"א בישראל, שעומדים לצד מגן דוד אדום גם בימים אלה, וחברת "אסם נסטלה", אשר תרמו תרומה נדיבה לטובת מימון הפרויקט. לצידם, סייעו חברת "Auto cool" וחברת "מרכבים".

מנכ"ל אסם נסטלה, אבי בן אסאייג, אמר כי"אנו עדים בימים האלה להתגייסות מרגשת של החברה הישראלית לעזרה לזולת ותמיכה בצוותים הרפואיים. מד"א עומדת בקו הראשון של המאבק בנגיף. יחד איתם חיפשנו פתרון חדשני ואפקטיבי להעברת חולים שזקוקים לטיפול, שיכלול מכשור רפואי מתקדם ומציל חיים. זהו חלק ממערך הנתינה שאליו התגייסו מאות מעובדי אסם נסטלה, שנותנים כל יום את הלב והנשמה, ארזו והעבירו חבילות מזון וארוחות חמות לעשרות אלפי אנשים. היום אולי אי אפשר לחבק, אבל אפשר לגעת בלבבות רבים דרך נתינה".

ראש החטיבה הטכנולוגית ליבשה, תא״ל טל אהרון, ציין כי "במסגרת התמודדות צה״ל מול נגיף הקורונה ומתן סיוע לאזרחות יוצר ופותח אוטובוס קורונה ״מדאבוס״ ראשון מסוגו לניוד חולים בישראל. מדובר בשיתוף פעולה של מרכז שיקום ואחזקה, והחטיבה הטכנולוגית ליבשה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה לבין מד״א, משרד התחבורה וחברת ״מרכבים״. הפרויקט שהפך מחלום למציאות תוך מספר שבועות בודדים בזכות שיתוף הפעולה של כלל הגופים יהווה תרומה משמעותית להצלת חיים".

מנכ"ל מד"א, אלי בין, סיכם ואמר: "מדובר ברכב רפואת חירום ראשון מסוגו בישראל, שנותן לנו יכולות פינוי גבוהות, ואשר יסייע לייעול הפעילות שלנו במקרים שונים, בהם אנו נדרשים לפנות מספר רב של מטופלים בעת ובעונה אחת".