הדר מילר
הדר מילרצילום: גיל דוד

חזרתם של ילדינו לגנים ולבתי הספר מחייבת אותנו בתשומת לב יתרה, לא רק לתכנים הנלמדים בבית ספר אלא גם לחזרתם החברתית לשגרת היום יום.

השבוע הגיעה לחנותנו ילדה בכיתה ג' לבדיקת ראייה שגרתית. במסגרת הבדיקה אובחן לה מספר חריג בצורה בלתי רגילה שמחייב משקפיים. מסתבר שכבר תקופה ארוכה היא מתקשה לקרוא מהלוח והדבר נעלם מעיני הוריה.

עלינו כהורים ומחנכים לשים לב למקרים של חוסר ריכוז אצל ילדים, במיוחד בתקופה הזו, שבה הם חוזרים למסגרות השונות אחרי זמן רב בבית. שעות רבות סביב המרקע הסבו נזק לעיניהם של הילדים.

לעיתים ילדים מגיעים בשלב מאוחר מאוד להתאמת משקפיים. אותו ילד או ילדה אינם יודעים לתאר במדויק כי אינם רואים טוב, כי אין להם את יכולת ההבחנה שיש לנו כמבוגרים ואין להם את היכולת להשוות את מצב ראייתם לראייה טובה.

לקויות ראייה שמתגלות בגיל מאוחר עלולות להשאיר נזק תמידי שכן פעמים רבות גם לאחר ביצוע בדיקה והתאמת משקפיים, חדות הראייה כבר התדרדרה ואין אפשרות להגיע לראייה מיטבית. למידה ולבוא לידי ביטוי גם בבעיות חברתיות רבות.

אותם ילדים שזקוקים לתיקון אופטי ולא מקבלים אותו פעמים רבות יתקשו בלימודים, בקריאה ממושכת ויפתחו בעיות בהתנהגות. פעמים רבות הם מוגדרים כהיפראקטיביים או עם בעיות קשב וריכוז ואנו שולחים אותם לשלל בדיקות מקיפות שיכולות לפגוע בביטחונם העצמי.

בסופו של יום בעזרת בדיקה פשוטה מאוד, אנחנו יכולים לחסוך מהם כאב רב. לקות ראייה יכולה להשפיע גם על הפן החברתי בו הילד או הילדה נתפסים במרחב הכיתתי. ילד שאינו יכול לזהות את חבריו מרחוק ונאלץ "לנחש" מי דיבר איתו אך ורק על פי השמיעה, או ילד שאינו מצליח לתפוס כדור במשחק בחצר בית הספר נמצא בבעיה גדולה.

כעת, עם החזרה לבית הספר והחזרה לשיגרה חדשה, על ילדנו יפלו אתגרי למידה רבים ומטלות רבות. עלינו לדאוג לכך שבעיית ראייה לא תהיה אחת מהן. צעד כל כך פשוט וכל כך משמעותי שיכול להפוך את חייהם של ילדנו לטובים ונוחים הרבה יותר.

הדר מילר היא אופטומטריסטית בחנות "אופטיקנט בארנס" בקרית הממשלה, רמלה. מומחית בהתאמות משקפיים ועדשות מגע לילדים ונוער, התאמת עדשות לקרטוקונוס ועדשות טיפוליות פוסט ניתוחים.