פרופ' אשר כהן:
"נתניהו צריך את ימינה בקואליציה, הגיע זמן התשלום''

בלי נוכחות ''ימינה'' הליכוד יתקשה להציג את הממשלה כימנית. ''לנתניהו לא היתה שום בעיה לתת את הביטחון לליברמן עם שישה מנדטים".

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז באייר תש"פ

"נתניהו צריך את ימינה בקואליציה, הגיע זמן התשלום''-ערוץ 7
נפתלי בנט ובנימין נתניהו
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

במפלגת ימינה מאיימים ללכת לאופוזיציה אבל פרופ' אשר כהן, ראש בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, מעריך שבליכוד ימשיכו לחזר אחרי ימינה עד הרגע האחרון.

"שום דבר בפוליטיקה הישראלית לא סופי. אנחנו רק ביום שני והממשלה תושבע ביום חמישי – בשלושה ימים הכל יכול לקרות", אומר כהן בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריו, נתניהו רוצה את ימינה בקואליציה משום ש''הממשלה הזו תהיה רחוקה מלהיות ממשלת ימין. מהרגע שקבענו שהיא פריטטית ומשרדים מרכזים ומהותיים בויכוח נמצאים בידי כחול לבן – ואזכיר רק את המשפטים והביטחון – והכל חייב להיות באישורם, אנחנו מבינים שהרבה דברים לא יהיו.

''בלי ימינה, האווירה הזו תתחזק. אף אחד לא יוכל לומר שזו ממשלת ימין. מכאן החשיבות של ימינה, למרות כל הדיבורים שאלו רק שישה מנדטים".

לדבריו, נתניהו צריך לשלם את המחיר על התנהלותו כלפי ימינה. "האגף הדתי לאומי הוא כאילו מובן מאליו וזהו זה. שימו לב: לש"ס הובטחה ראשות הוועדה למינוי דיינים ונגמר הסיפור. למה זה הובטח? ככה. לימינה לא צריך להבטיח שום דבר אף פעם. אז מי שצריך עכשיו אותם, את מפלגת ימינה, יצטרך לשלם – גם אם זה יעלה לו הרבה".

הוא דוחה את הטענות לפיהם אין אידיאולוגיה בדרישות ימינה. "אי אפשר לנתק בין תיקים והשפעה, כי כל ניתוק יהיה מלאכותי. הרי גם אם ימינה תיכנס לממשלה כשהיא אינה נדרשת לעצם קיומו של הרוב, ההשפעה שלה תהיה מאוד מוגבלת, גם בסוגיות החשובות ביותר כי משרד הביטחון לא אצלה ומשרד המשפטים לא בידיה. לכן ברור שלהיכנס, רק כדי להימנע מאופוזיציה ימנית, לא אומר שימינה צריכה לשחק את המשחק הזה".

"יש גם את השיח על 'המחיר המופקע' והאמירות שהחרדים מקבלים הרבה פחות. אני אומר על כך: 'תן לי את כל מה שהחרדים ביקשו וקיבלו לאורך העשור האחרון וגם אני אוותר על תיקים'. אני לא מוכן להסתכל על המתמטיקה העכשווית שלפיה לא צריך את ימינה. נכון יש רק שישה מנדטים אבל הגיע זמן תשלום – על כך שב-2013 ניסו לפגוע בבנט ושקד כשרק ברית האחים חישקה את נתניהו, על כך שב-2015 היה צריך 'לסחוט' את משרד המשפטים.

''לנתניהו אגב, לא היתה שום בעיה לתת את הביטחון לליברמן עם שישה מנדטים. בכלל, צריך להסתכל על המצב. יש מקבץ של סיעות עם 17 מנדטים שכמעט כולם יהיו שרים ובתוך זה יש פריטטיות, משרד הביטחון ומשרד המשפטים. אני חושב שאף אחד לא צריך לדבר על מחירים עכשיו ואם זה השיח, ימינה יכולה ללכת בשקט לאופוזיציה".

"אם הליכוד לא צריך בכלל את ימינה – למה הוא מתאמץ? למה כולם מתעסקים בימינה? למה כולם שואלים תיכנס או לא תיכנס? הרי יש לו את החרדים. אבל הוא כן צריך ולכן צריך לפעול בהתאם לצורך. כמעט בכל פעם זה הסתיים בסוף שהם מקבלים תיקים משמעותיים יותר ממה שחשבו בהתחלה. יכול להיות שגם הפעם זה מה שיקרה. הליכודניקים אולי יכעסו, אבל הם צריכים לכעוס רק על עצמם", מסכם כהן.