האש שדולקת כבר 50 שנה

מהלך פזיז גרם לשריפה ענקית שמתרחשת כבר כמעט חמישים שנה והפכה לאתר תיירותי מדהים

מתנאל ראט , י"ז באייר תש"פ

טעות של כמעט 50 שנה
טעות של כמעט 50 שנה
צילום: iStock

למרות שהשנה כנראה כבר לא נדליק מדורות, יש מדורה אחת אותה גם הקורונה לא יכולה לכבות. לפני כמעט 50 שנה קבוצת מדענים הדליקה בטעות את מכתש דרווזה ובינתיים לא נראה שהיא עתידה להיכבות בקרוב.

מי שעובר במדבר ליד הכפר דרווזה בטורקמניסטן יופתע לגלות בור ענק בוער. לא מדובר כאן בהר געש פעיל, אלא בתוצאה של החלטה שהייתה כנראה פזיזה מדי.

לפני כמעט 50 שנה, כשטורקמניסטן עוד הייתה שייכת לברית המועצות, קדחו מספר חוקרים באמצע המדבר כאשר לפתע הציוד שלהם נתקל במערה תת קרקעית גדולה ויצר מכתש גדול באדמה. מכיוון שחלק מכלי העבודה שלהם נפלו לתוך הבור, החוקרים החליטו לשרוף את הגז הרעיל הנמצא בבור וקיוו שתוך מספר ימים האש תגווע.

כפי שניתן לשער, לא רק שהאש לא כבתה תוך מספר ימים- אלא היא ממשיכה עד לימינו. למרות כמויות הגז העצומות שנמצאות במכתש, ממשלת טורקמניסטן לא טורחת לעשות דבר בנידון והמקום אפילו לא הפך למקום תיירות רשמי.

כיום, למרות שהדרך למקום לא מסומנת, עשרות אלפי תיירים מגיעים כל שנה מכל העולם למכתש שזכה אף לכינוי "שער הגיהנום". אז בפעם הבאה שתחשבו לשרוף את הזבל במקום לזרוק אותו לפח, מומלץ לבדוק קודם שאין באזור גז דליק.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!