פומפאו: ארצה לדעת מה עמדת הממשלה החדשה על הריבונות

מזכיר המדינה האמריקאי בדרכו לישראל. על הפרק בין השאר, איראן והריבונות: "הריבונות היא החלטה ישראלית. אשמע מה חושבת הממשלה החדשה"

ערוץ 7 , י"ח באייר תש"פ

מייק פומפאו
מייק פומפאו
צילום: רויטרס

לקראת ביקורו בישראל מחר מתייחס מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, לסוגיית הריבונות שתעלה גם היא בשיחותיו עם ראש הממשלה, נתניהו, ועם יו"ר הכנסת הנוכחי ושותפו הצפוי של נתניהו להנהגת הממשלה הבאה, בני גנץ.

"יש נושאים רבים שאני מעוניין לדון לגביהם עם ראש הממשלה והגנרל גנץ", אומר פומפאו בראיון שהעניק ל'ישראל היום'. הוא מונה אחדים מהנושאים הללו: "האיומים מצד איראן, וכיצד נמשיך לעבוד יחד כדי להרתיע אותם ולמנוע מהם מלהגיע לנשק גרעיני. אעדכן אותם על ההתקדמות שאנו עושים לגבי חזון השלום של הנשיא טראמפ. ויש כמובן שורה של סוגיות בנוגע למשבר הקורונה, ביניהן עבודה ישראלית־אמריקנית למציאת תרופה".

על הצעד הצפוי של החלת הריבונות בחלקים של יו"ש שהוא נושא מרכזי על סדר יומה של הממשלה החדשה אמר: "יהיו לנו שיחות עם רה"מ וגנץ לגבי התוכנית ומה הם חושבים עליה".

על הדיווחים בישראל שהוא מתכוון לבקש מנתניהו ומגנץ לדחות את הצעד הזה ולא לבצע אותו עכשיו, התייחס ואמר: "אמרתי בעבר שזו החלטה שישראל תעשה. אני רוצה להבין כיצד הממשלה החדשה חושבת על כך".

על הנקודת המבט של פומפאו, האם יש אור ירוק לעשות זאת כפי שהוסכם בינואר אמר: "שוב, אני מתכוון לשמוע מה הם חושבים בנדון. עברו כמה חודשים, ובסוף זו החלטה ישראלית. עם זאת, בהחלט נדון יחדיו כיצד אפשר בדרך הטובה ביותר ליישם את חזון השלום שראש הממשלה הסכים לו".

עוד נשאל מזכיר המדינה האמריקאי אם יש התנגדות כאן באזור על ידי חלק משכנותיה של ישראל למהלך הריבונות, בירדן ובחלק ממדינות המפרץ. האם בארה"ב מנסים להעביר להן מסרים0 מרגיעים. על כך השיב: "היינו בקשר עם כל המדינות האלה, הן שותפות וחברות טובות. יודעים שהן מודאגות והבאנו זאת בחשבון בחזון השלום. אתה יכול לראות זאת במסמך. כל האלמנטים האלה הם חלק מהמשחק. יצרנו תוכנית שמעניקה חיים טובים יותר לעם הפלשתיני, וגם זה חשוב לאותן מדינות ערביות".

על הטענה הנשמעת בעיקר באירופה ולפיה התכנית מנוגדת לשלום ואפילו הורגת אותו. התייחס ואמר: "אמרנו פעמים רבות בעבר שהתוכנית מקדמת את השלום, ובניגוד לתוכניות שהוצגו בעבר, היא מציאותית. הן לא היו מפורטות ולא אפשריות ליישום. אנו חושבים שהתוכנית הזו נותנת מענה לדרישות היסודיות של הישראלים והפלשתינים, היא מפורטת ואפשרית ליישום".