הדסה: 32 חרוזי מגנט הוצאו מבטנו של תינוק בן שנה וחצי

הפעוט הובא על ידי אמו לחדר מיון ילדים עם חום גבוה וחוסר תיאבון. הרופא שהציל את חייו: "הוא הסתובב עם פצצה מתקתקת בבטן".

ערוץ 7 , י"ח באייר תש"פ

חלק מהמגנטים שהוצאו
חלק מהמגנטים שהוצאו
צילום: דוברות הדסה

תינוק בן שנה וחצי הובא על ידי אמו לחדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם, בשל חום גבוה וחוסר תאבון.

הצוות בחדר המיון החל בבדיקות מקיפות ביניהן בדיקה לזיהוי קורונה וצילום ריאות, בו לראשונה הבינו הרופאים ובני משפחתו שלא מדובר בוירוס אלא בחרוזי מגנט שנמצאים בבטנו של הפעוט.

"בימים שקדמו לאותו יום שמתי לב שהתיאבון שלו פחת, אך כשהתחיל לעלות לו חום שלא ירד הבנתי שמשהו לא כשורה", סיפרה האם. "אנחנו בעיצומו של התפשטות נגיף הקורונה בישראל ופחדנו שאולי יש לזה קשר. כאשר ניגשנו לחדר המיון בהדסה ירושלים הצוות המדהים שם ערך לו בדיקות רבות ולאחר מספר דקות ניגשו אלי והסבירו לי שראו לו בבטן חרוזים של מגנטים – אבל באמת המון חרוזים כאלה.

"הם מיד הרגיעו אותי ואמרו שזו לא פעם ראשונה שהם נתקלים בדבר כזה אבל שיש לטפל במצב במהירות", תיארה אמו של התינוק. ''לקח לי זמן להבין ולעכל. שבוע וחצי לפני הגעתנו למיון באמת ראיתי אותו בחדר של האח הגדול שלו מכניס כמה חרוזי מגנט לפה, מיד רצתי והוצאתי לו חמישה מגנטים, חשבתי שבזה נגמר הסיפור והסתבר לי שממש לא".

ד"ר זאב דוידויץ', רופא בכיר בגסטרו ילדים בהדסה, נקרא אל בית החולים כדי לבצע פרוצדורה דחופה לתינוק על מנת להוציא את המגנטים מבטנו, מאחר שכל רגע שהם בתוכו הם עלולים לסכן את חייו. "זו לא הפעם הראשונה שאנחנו נתקלים בתינוקות, פעוטות ואפילו ילדים בוגרים שבלעו את משחק חרוזי המגנטים.

"זה משחק של כדורים בודדים שחוברים למעין שרשרת כשמתחברים, אך מעולם לא נתקלנו בכמות כזו של כדורים בתוך גופו ילד. החשש העיקרי מבליעה של מגנט מכל סוג, הוא היכולת שלו לעשות חור במעי ולגרום לדימום שיכול להסתבך. התכונה של המגנט היא להימשך למתכות כך שאפילו רוכסן עלול להוות בעיה מאוד גדולה. התינוק הסתובב עם פצצה מתקתקת בבטן''.

הרופא סיפר: "כשראיתי את הצילום של התינוק אני מוכרח להודות שזה היה מחזה לא שגרתי והעובדה שהוא הגיע רק בגלל חום וחוסר תאבון ולא במצב קשה בהרבה, זה היה פשוט מזל. הוסבר למשפחתו שעלינו להכניסו במהירות לחדר ניתוח בהול, על מנת להוציא את המגנטים בהליך אנדוסקופי לפני שיגרם לו נזק רב''.

''בחדר הניתוח נכנסתי עם מלקחיים ומשכתי את המגנטים תוך זהירות רבה על מנת לא לגרום נזק למעי וביצענו צילום תוך כדי התהליך על מנת לראות שאין יותר מגנטים שמסתובבים לו בקיבה. בתוך הבטן המגנטים לא מאבדים מהכוח משיכה שלהם ותמיד יש חשש שהם ינסו להיצמד בדרך אחרת וינקבו את המעי.

''לתדהמתנו הוצאנו מבטנו של הילד 32 כדורי מגנט. זה פשוט נס שהוא לא הסתבך עד לאותו הרגע, זה היה עניין של זמן. על הקצה", תיאר הרופא הבכיר.

כשהיא נמצאת ליד בנה ועוקבת אחר מצבו סיכמה אמו של התינוק: "ברגע שראיתי את הצילום והסבירו לי מה אני רואה הייתי המומה. התחושה הייתה איומה. למזלי, הצוות היה מקסים, הכל התנהל ברוגע ובלי שיפוטיות.

"הרגשתי מאוד רע עם עצמי, לא הבנתי איך פספסתי את זה, אנחנו בית שמקפיד מאוד על זהירות. אני רוצה להדגיש שהמשחק הזה הוא ממש סכנה, בטח כשהבנתי שהבן שלי הוא לא המקרה הראשון''.

האם אמרה לסיום: ''אני מודה לצוותים בחדר המיון, לד"ר דוידוביץ' המדהים שהגיע במהירות, ולצוותים במחלקת ילדים שבתוך כל עומסי העבודה, נתנו לי ולבעלי להרגיש הכי טוב שאפשר".