מספיק עם הפטרונות, הפסקנו לעבוד אצלכם

אחרי מסירת הוועדה למינוי דיינים לש"ס וההתעללות ברב אריה שטרן וברב אהרון כץ, קשה לדבר על דאגה כלשהי בליכוד לערכי הציונות הדתית.

הרב עמיחי גורדין , י"ח באייר תש"פ

מספיק עם הפטרונות, הפסקנו לעבוד אצלכם-ערוץ 7
הרב עמיחי גורדין
צילום: באדיבות המצולם

"תיקי הבריאות והתחבורה לא קשורים לציונות הדתית", קבעו בליכוד, והוסיפו, "אנחנו נדאג לציונות הדתית שתמשיך להיות מרכיב מרכזי ומוביל בתוך הליכוד ובממשלה".

וכאן הבן שואל אביו: אם לציונות הדתית, שידועה מזה שנים בהסתגרות הפנימית שלה, אסור לכהן בתיקים שלא קשורים לאינטרסים הצרים שלה (זאת בניגוד ליהדות התורה הפתוחה לחברה הישראלית, שלה דווקא מותר לקבל את תיק בריאות ובניגוד לש"ס שלה התירו אנשי הליכוד לקבל את תיק הפנים) כיצד בדיוק היא תמשיך להיות מרכיב מרכזי ומוביל בתוך הממשלה?

אליבא דנתניהו לאנשי הציונות הדתית אסור להיות בתפקיד שלא קשור אליהם. אז כיצד בדיוק תשתלב הציונות הדתית בממשלה ישראלית שמתעסקת עם החברה הישראלית הרחבה?

האמירה של נתניהו על הציונות הדתית מזכירה במידה לא מועטה את הדרישות של הפורום החילוני. לציונות הדתית אין מה לחפש מחוץ למגזר המצומצם שלה. פלא גדול מאוד שהליכוד הרשה לנו לקבל את תיק החינוך, שמרביתו בכלל לא קשור לציונות הדתית.

לו הפטרונות של הליכוד הייתה אמיתית, אולי היה מקום להתייחס אליה ברצינות. אבל אחרי שאת הוועדה למינוי דיינים (שבקדנציה האחרונה הייתה בראשות הליכוד) נתנו בלי מצמוץ לש"ס, ואחרי ההתעללויות והבזיונות שהמנגנון של ש"ס (ששולט במשרד הדתות ובמידה לא מועטה ברבנות הראשית) מעולל לרבני הציונות הדתית בשנה האחרונה (ראו מה עשו לרב שטרן הרב הראשי של ירושלים, ולרב כץ ממלא מקום הרב הראשי של רמת גן) קשה לדבר על דאגה כל שהיא לערכי הציונות הדתית.

ועוד מילה לסיום. נתניהו מלין על כך שימינה תשב באופוזיציה עם הסיעות הערביות. בשנת 1995 החליטה ממשלת רבין לבנות בהר חומה, כמחאה על כך הגישו הסיעות הערביות הצעת אי אמון בממשלה. יו"ר האופזיציה דאז בנימין נתניהו חבר להצעת אי האמון של הסיעות הערביות וכתוצאה מכך בוטלה התוכנית לבנות בהר חומה.

מאדם שכדי להביך את הממשלה חבר לסיעות הערביות וסייע להם למנוע בנייה בירושלים, קשה לשמוע מוסר על ישיבה משותפת באופוזיציה יחד עם הסיעות הערביות. מיותר אגב לציין שאיני מאמין שחבר כנסת אחד מהימין יחזור על מעשהו של יו"ר האופוזיציה דאז בנימין נתניהו ויחבור להצעות אי האמון שלהם.