ח"כ עופר שלח:
בני גנץ קרס ומכר את מצביעיו

חבר הכנסת מיש עתיד-תל"ם תקף את שותפיו לשעבר על חבירתם לממשלת האחדות: "הייתה אלטרנטיבה עד שבני גנץ קרס"

103FM , י"ח באייר תש"פ

בני גנץ קרס ומכר את מצביעיו-ערוץ 7
עופר שלח
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) מותח ביקורת חריפה על הממשלה שתושבע ביום חמישי.

בשיחה עם בן כספית וינון מגל ב-103FM אמר: "בני גנץ קרס, ומכר את מצביעיו. אנחנו בסיטואציה שבה הליכוד לוקח את כל תפקידי המפתח, גם את אלה שנוגעים להתמודדות עם הקורונה, אבל הבעיה היא מה הוא עושה איתם. הוא מחלק אותם בכל מיני שיטות עם רוטציות בין שרים. כחול לבן - להקת מעודדות בסיפור הזה".

שלח סיפר כי הוא "עסוק בהשלמת עבודתה של ועדת הקורונה בראשותי שככל הנראה תסיים, בוודאי את ימיה האפקטיביים, עם הקמת הממשלה. הליכוד לוקח קודם כל לוקח, וזה בסדר כי הם המפלגה הגדולה, את כל תפקידי המפתח, גם אלה שנוגעים להתמודדות עם הקורונה והבעיה היא מה הוא עושה איתן. הוא מחלק אותן בכול מיני שיטות, עם רוטציות בין שרים וכל מיני פטנטים. מצד שני, כחול לבן הם להקת המעודדות בסיפור הזה, אין פה באמת איזון".

"אני מתבונן בדאגה במפלצת ה-36 ראשית שהולכת לקום לנו", אמר ח"כ שלח. "בעוד את התפקיד, אולי אחד החשובים ביותר, בבריאות אף אחד לא רוצה, תפקידים אחרים מחלקים כמו סלמי כדי שלכולם יהיו תפקידים", התרעם. הסיבה לכך לטעמו היא ראש הממשלה, "אצל נתניהו תפקיד של שר זה רק כבוד, הרי הממשלה מכונסת ב-12 בלילה כדי לדון בהנחיות שהוא כבר הוציא לטלוויזיה ב-9 בערב".

שלח ציין, "התפקיד בוושינגטון זה איש מפתח, זה כמעט חבר קבינט, מחלקים ל-3. דרמר בהתחלה, ארדן יחליף את דרמר ואחר כך גנץ אם תתקיים הרוטציה, והיא לא תתקיים אבל נניח שהיא תתקיים, גנץ יוכל להחליף את זה במישהו אחר. את תפקיד שר הביטחון מחלקים ל-2, רק את תפקיד שר הבריאות אף אחד לא רוצה", אמר. וועדת הקורונה היא ועדה זמנית שמאוד נדרשה כשהקמנו אותה, עכשיו כשיקומו ועדות קבועות בכנסת לא תהיה לה סמכות אחת שלא נוגעת בוועדות הקבועות, ועדיין משאירים אותה כדי שיהיה מישהו עם תואר של יו"ר ועדת הקורונה", הוסיף.

את ח"כ שלח לא מרגיעה עזיבתו של השר אמיר אוחנה את משרד המשפטים, "אדם כמו אמיר אוחנה יכנס למשרד הבט"פ מפני שלבנימין נתניהו יש אינטרס מובהק, יותר גדול עכשיו, למשרד הבט"פ מאשר למשרד המשפטים. יש חקירות נגד ראש הממשלה ובהן צריך לטפל, אז שמים את אוחנה שם. למשרד המשפטים יכנס אבי ניסנקורן שכוונותיו טובות אבל כמו שאמרתי לו על בימת הכנסת, תהיה סיטואציה שלראש הממשלה יש כתב אישום אבל הוא חופשי ולעומת זאת לשר המשפטים יש אזיקים על הידיים".

לדבריו, "הייתה אלטרנטיבה עד שבני גנץ קרס, מצוינת בעיני ואפילו מצוינת לאיזונים ובלמים שהמערכות הישראליות כל כך נדרשו להן, של כנסת לעומתית". ח"כ הודה שזו הייתה מטרתו, הוא מבין שלגוש שלו "אין יכולת להקים ממשלה, ואם היה משביע נתניהו ב-58-9 קולות ממשלה, הכנסת הייתה מקבלת כוח גם לעצור את התהליכים של החקיקה, ולא היינו נדרשים לחוקים משונים ונוגדי המשטר הישראלי כמו שהעבירו". עוד הוסיף וטען שתוצאות הסקרים לפיהם מצביעי כחול לבן תומכים בהחלטת גנץ להיכנס לממשלת אחדות עם הליכוד אינן עדכניות וכי "הדבר הזה מאוד זמני ונובע מאנחת רווחה של הציבור שקמה ממשלה".

"רציתי להיות שר האוצר"

בהמשך, חבר הכנסת שלח הבהיר כי מעולם לא היה "בעמדה שאמרה בשום אופן לא יושבים עם נתניהו. אבל בין זה ובין הוויתור הטוטלי על כל דבר, מגודל הממשלה, מדיניותה ותפקידי מפתח ומדברים על עת החירום של הקורונה, כחול לבן לא לקחה תפקיד אחד שנוגע להתמודדות עם הקורונה. במסגרת הממשלה הזאת בני גנץ ואשכנזי נתנו בידו של בנימין נתניהו לחלוטין את המפתח לבצע החל מהראשון ביולי סיפוח של ההתנחלויות ביהודה ושומרון - הם חתומים בין השאר על מסמך שכל ההיגיון שלו הפוך", התרעם שלח.

לדבריו, "פוליטיקאי שנכנס למערכת הפוליטית והשאיפה שלו היא לא להיות בכוח ההשפעה, שזה בראש ובראשונה בממשלה, בעיני חבל שהוא הגיע. אני לא בא ממקום צדקני, אני אומר שהיינו על סף לממש את הדבר הזה אולי בתנאים אחרים לגמרי. אם היינו נכנסים לממשלה הייתי במינימום שר המשפטים במדינת ישראל. זה לא שהתנדבתי למלא איזה תפקיד שצריך למלא במחזה הדמוקרטי, אני מאוד רוצה את התפקידים האלה".

בעוד יומיים תושבע הממשלה ושלח יישב באופוזיציה יחד עם חבריו לגוש, ישראל ביתנו והרשימה המשותפת. כיצד הדברים יתנהלו? הוא איננו מוטרד, "כבר הייתי חבר ועדת אופוזיציה בתנאים כאלה גם בכנסת ה-20, אפשר לעבוד יחד ולשתף פעולה. צריך לזכור שאופוזיציה זה לא קואליציה. בקואליציה אדם נדרש כל יום לוותר ולהצביע אפילו בניגוד להשקפותיו כי הוא חלק ממערך קואליציוני. באופוזיציה, אנחנו בדברים האלה נמצא את הדרכים לשתף פעולה. בסוף, זו אופוזיציה של אנשים מנוסים שיודעים לעבוד ויודעים לעבוד ביחד".

לסיום, הוא הדגיש שהוא רצה להיות חלק מהממשלה. "אני חושב שיש לי הרבה מה לתרום, זה לא סוד, אמרתי את זה, רציתי להיות שר האוצר למרות ששר האוצר בזמנים האלה זה אולי אחד התפקידים הכי פחות פופולריים. אבל בתנאים שבהם הכניסה לממשלה משמעה הממשלה הזאת שאנחנו רואים, המדיניות שאנחנו רואים גם אם בעניינים הביטחוניים ובעניינים אחרים, וויתור על כל ערך ועיקרון, אז כן - עדיף ללכת למדבר האופוזיציוני. זה לא משמח, אבל זה עדיף".