רבי שמעון בר יוחאי – הכוח הסגולי להביט עמוק בנפש פנימה

הכוחות הסגוליים של רשב"י לראות את הפנימיות הטהורה בכל נשמה יהודית, הם הסיבה שמיליוני יהודים, קרובים ורחוקים פוקדים את קברו

הרב שלמה סובול , י"ח באייר תש"פ

רבי שמעון בר יוחאי – הכוח הסגולי להביט עמוק בנפש פנימה-ערוץ 7
קבר הרשב"י במירון
צילום: פלאש 90

ל"ג בעומר מאז ומתמיד לא היה 'החג שלי' וזה בלשון המעטה, לא איש מירון אנוכי. אמנם כאשר אני נוסע לצפון אשתדל לעשות 'גיחה' להתפלל על קברו של רבי שמעון בר יוחאי, אך אין אני מ'באי ביתו' הקבועים של 'רבי שמעון'. גם מבחינת התורה שהנחיל לנו רבי שמעון בר יוחאי- תורת הנסתר לא זכיתי לצערי להיות מתלמידי החכמים שלומדים 'תמידים כסדרם' את הזוהר הקדוש ואת שאר ספרי ענקי העולם שעסקו בקבלה.

ועל המדורות בכלל אין מה לדבר; אני רואה מול עיניי את מה שקורה בל"ג בעומר ובשבועות לפניו, את הקרשים של הקבלנים הנישאים על גבי עגלות הסופרמרקט, את בני ובנות הנוער הערים, את השעות הקטנות של הלילה את נתוני זיהום האוויר וליבי מתרחק עוד ועוד מל"ג בעומר.

על אף האמור ולאחר תהליך שעברתי, אני רוצה להגיד לכם מה זה ל"ג בעומר בשבילי: למרות שאינני מבין גדול בתורת הסוד של רבי שמעון בר יוחאי, עצם עיסוקו בתורת הנסתר לימדה אותי על כך שיש מציאות נסתרת  מעבר למה שנראה בהסתכלות חיצונית. לימוד זה מבחינתי, איננו רק בהבנה שבפסוקי התורה יש פשט ויש סוד, אלא שזוהי גישה חדשה וייחודית לעולם. בכל אדם שאנו פוגשים ובכל תופעה שאנו נתקלים קיים הצד החיצוני של הדבר וקיים הצד הפנימי. את הפן החיצוני קל מאוד לראות; הוא מונגש ועומד לנגד עינינו, אבל את הפן הפנימי, פעמים רבות קשה לקלוט ולהבין.

יתרה מכך, לא רק שהחיצוניות גלויה והפנימיות נסתרת, אלא שלפעמים הצד החיצוני משדר דבר הפוך ממה שקורה פנימה. למשל, כמה אנשים יחייכו אלינו וייראו שמחים, כאשר בתוך ליבם הם יהיו עצובים ומדוכדכים, כמה הקשבה, רגישות, חכמה ועומק צריך כדי לדעת להתבונן פנימה ולחשוף מקומות נסתרים. זוהי תורת החיים של רבי שמעון בר יוחאי לימדנו.

כמה מתאים לרבי שמעון בר יוחאי הסיפור הבא שמבטא את אותה ראייה פנימית שאפיינה אותו. בגמרא מתואר כי לאחר צאתו של רבי שמעון בר יוחאי מהמערה שישב בה במשך 13 שנים הוא ראה בערב שבת זקן שרץ ובידיו שני הדסים. שאלוהו: 'הדסים אלו בידיך, למה הם?' השיב להם: 'לכבוד שבת קודש'. שאלוהו שוב: 'ומדוע אינך מסתפק רק בהדס אחד?' השיב להם: "נאמר בתורה 'זכור את יום השבת לקדשו, וכן 'שמור את יום השבת לקדשו'. לפיכך, נטלתי הדס אחד כנגד ושמור' והשני כנגד 'זכור'. אמר רבי שמעון לבנו: 'ראה, כמה חביבין המצוות על ישראל'.

ייתכן שזוהי גם הסיבה שבגינה רבי שמעון בר יוחאי זכה לכך שמיליוני יהודים, קרובים ורחוקים יפקדו את קברו. רבי שמעון בר יוחאי לימד אותנו את סוד ההסתכלות הפנימית, והוא רואה את הפנימיות הטהורה שיש בכל יהודי, גם כאלו שנראים רחוקים.

לסיום, נראה לי שאם רבי שמעון בר יוחאי היה רואה את הנערים שסוחבים את הקרשים בעגלות של סופרמרקט לצורך מדורות ל"ג בעומר הוא כמובן ישר היה מבחין בטוב הפנימי הקיים בהם גם אם הוא נסתר. הלוואי שנזכה ללכת בדרכו ולראות תמיד את 'האור הגנוז' שבכל אחד ואחת מאיתנו.

 

הרב שלמה סובול הוא ראש ארגון הרבנים ברקאי