מעלית וגשר במערת המכפלה - הדמיה
מעלית וגשר במערת המכפלה - הדמיהצילום: עמי גבירצמן, אדריכלים

בהמשך להנחיית שר הביטחון נפתלי בנט, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים מודיעה היום (שלישי) על פרסום צו ההפקעה לטובת פרויקט הנגשת מערת המכפלה, אשר עתיד לכלול בניית מעלית ושביל גישה לאתר ובכך להנגיש אותו.

מדובר בפרויקט הומניטארי בעל חשיבות אשר יאפשר לאנשים עם מוגבלות להגיע למערת המכפלה.

הפרויקט יכלול בניית מעלית בסמוך למבנה מערת המכפלה וכן שביל גישה אשר יאפשר לאנשים עם מוגבלות לעלות מהחניה אל רחבת האתר.

תכנית ההנגשה תוכננה על ידי צוות מקצועי ייעודי, תוך הקפדה על סטנדרט מקצועי גבוה של נגישות ומתן משקל למורכבות ההנדסית, הדתית והארכיאולוגית באתר.

כמו כן, מבין החלופות שנבחנו נבחרה התכנית הטובה ביותר אשר תבטיח פגיעה מינימלית בקרקע ובמאפייניו הייחודיים.

בתוך 60 יום ממועד פרסום הצו, ובהיעדר מניעה משפטית, ניתן יהיה לפעול למימוש ההפקעה באמצעות קידום הליכי התכנון הנדרשים.

בנט בהדלקת נר שמיני של חנוכה במערת המכפלהחזקי ברוך

בהתאם להנחיית הדרג המדיני, אנשי יחידת המתפ״ש הודיעו לגורמים רשמיים בחברון וברשות הפלסטינית שבכוונתם להתחיל בהליך תכנוני להנגשת מערת המכפלה, לרבות הצגת מספר חלופות ומתווים אשר כללו בין היתר סיוע ישראלי לביצוע עבודות הנגשה, גם בכניסה המשמשת את המתפללים המוסלמים במערת המכפלה.

ההצעות להנגשת הכניסה המשמשת את המוסלמים, נדחו על ידי הגורמים הפלסטינים הרשמיים עקב שיקולים פנימיים. ככל שהצד הפלסטיני יהיה מעוניין, המתפ"ש יסייע בעבודות הנגשה גם בכניסה המשמשת את המתפללים המוסלמים המגיעים למערת המכפלה.

יודגש כי הנגשת מערת המכפלה לאנשים בעלי מוגבלות לא תשנה את סידורי התפילה והסטטוס קוו במערת המכפלה. פתרון ההנגשה שאושר בצד הישראלי ייתן מענה במהלך עשרת ימי ׳חריג׳ מוסלמי בכל שנה - גם לאוכלוסייה המוסלמית המבקרת באתר.

דובר הישוב היהודי בחברון, נעם ארנון, מסר בתגובה, "היישוב היהודי בחברון מברך על הצעד רב החשיבות בהליכי הנגשת מערת המכפלה שנעשה ע"י מפקדת התיאום ושיתוף הפעולה בשטחים בהמשך להחלטתו של שר הבטחון נפתלי בנט. אנו מקווים שהתהליך ימשך ללא הפרעה ויאפשר לרבבות בעלי מוגבלויות להגיע ולהכנס למבנה מערת המכפלה בכבוד ובנוחות. אנו קוראים לארגונים הקוראים לעצמם 'ארגוני זכויות האדם' לא להפריע להענקת זכויות אדם לנכים ובעלי מוגבלויות ולא להתנגד לצעד הומניטרי זה".

"ככל הנראה עיריית חברון שבראשה עומד מי שהורשע ברצח יהודים ומתגאה בכך צפויה להתנגד; אנו קוראים לרשויות ולבתי המשפט לא לאפשר לגורמים עוינים ורצחניים לפגוע בתהליך האנושי והמבורך ולנטרל את המחבלים, שותפיהם ותומכיהם מכל מגע עם המקום הקדוש. אנו פונים לכל השרים בעתיד לא להפסיק את התהליך ולסייע ככל יכלתם לאנשים אומללים המצפים לאור ישועה ותפילה במקום הקדוש, בו טמונים האבות והאמהות, שרשי עם ישראל, האתר היהודי הראשון בעולם, ובמבנה יהודי העומד שלם 2000 שנה כמקום תפילה והתחברות", הוסיפו בישוב היהודי.

בארגון ''בצלמו'' בירכו על פרסום הצו לשיפוץ המערה, ומסרו: ''הצו יפקיע שטח קטן מידי הווקף לטובת נכים בני כל הדתות והעמים שיוכלו לעלות בכבוד ובצורה מכובדת ונגישה. ארגון בצלמו ימשיך לפעול למען זכויות אדם ולמען נגישות לכלל".