המשבר הבריאותי החמור בתולדות המדינה, הפך גם לפרצה שקרצה לרשות הפלסטינית ולעברייני בניה בכפרים הערבים באזור גוש עציון, להגביר באופן ניכר את הקיפי הבניה הבלתי חוקית, תוך מירוץ לקביעת עובדות בשטח מול תכנית המאה של הנשיא טראמפ.

כזכור, בעקבות האטת פעילות המשק, במשך תקופה ארוכה קוצצה פעילותם של פקחי המנהל האזרחי, האמון על אכיפת החוק ביהודה ושומרון, ל-30% בלבד מהיקף פעילותם בשגרה.

הרשות הפלסטינית והגורמים המעורבים בבניה בלתי חוקית זיהו את נקודת החולשה והחליטו לנצל אותה לתנופת בניה בלתי חוקית. בכפר נחאלין הקימו בשבועות שחלפו, שכונה חדשה בשטחים הפתוחים מחוץ לתחומי הכפר, הכוללים בניית מספר מבני מגורים, פריסת קו חשמל, הכשרת מגרשים נוספים לבניה, ופתיחת דרך לבניה נוספת.

השכונה החדשה מהווה המשך ישיר לעבודות ההשתלטות של הרשות הפלסטינית על שטחים פתוחים, במימון מדינות זרות, הכוללות פריצת דרכים מנחאלין לכיוון דרום מזרח ועבודות חקלאיות של בניית טראסות, ונטיעת עצים.

לפני מספר חודשים פרסמה תנועת רגבים את דו"ח "מלחמת ההתשה" העוסק בבחינה של תוצאותיה "תכנית פיאד" אליה יצאה הרשות לפני כעשור, ובו תכנית אסטרטגית להשתלטות על שטחי C. הדו"ח מלמד כי בעשור האחרון נבנו עשרות אלפי בתים לא חוקיים בשטחי C, בנוסף על השתלטות חקלאית על אלפי דונמים.

"כמו שהתרענו, הסיפור של נחאלין הוא דוגמה מאפיינת לפגיעה החמורה שנגרמה לפעילות האכיפה כנגד הבניה הבלתי חוקית בחסות משבר הקורונה, וגם למירוץ של הרשות הפלסטינית לתפיסת שטחים ספציפיים מול תכנית טראמפ", אומר ישי חמו, רכז יהודה ושומרון בתנועת רגבים.

בתוך כך, שיגר ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, פניה דחופה לשר הביטחון נפתלי בנט, ובה דרישה להתערבות אישית של השר בנעשה בשטח.

"במידה ולא ינקטו צעדי חירום מיידיים וחריפים לבלימת המתקפה המתוזמנת נמצא עצמנו בעוד מס' חודשים עם מציאות בשטח שלא ניתן יהיה להשיב לקדמותה", כתב נאמן. "בעת הזו אני נאלץ לדרוש את התערבותך האישית והמידית בעניין הן בהיבטי חיזוק מערך יחידת הפיקוח וכן בבחינת קביעת נהלי חירום חדשים להתמודדות עם המצב המיוחד שנוצר עקב "אירועי הקורונה".