גלעד ארדן: "האיחוד האירופי נכנע לפלסטינים"

השר ארדן הגיב להודעת האיחוד האירופי לפיה ארגונים פלסטיניים התומכים בטרור יכולים לקבל מימון ממדינות אירופה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט באייר תש"פ

גלעד ארדן
גלעד ארדן
צילום: Flash90

השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, זועם על ההסכמה של האיחוד האירופי לממן ארגונים תומכי טרור.

לאחרונה שיגר האיחוד האירופי מכתב לארגוני חברה אזרחית פלסטיניים, ממנו עולה כי אין כל מניעה משפטית, שהללו ייהנו מפעילויות הממומנות על ידו, גם אם הם מביעים תמיכה, מזדהים או קשורים לארגוני טרור.

"לאיחוד האירופי הייתה הזדמנות לעמוד נגד הטרור. לצערי האיחוד נכנע למכבש הלחצים הפלסטיני. מיליוני יורו, שזרמו לארגון הפלסטיני אדמיר, ממחישים את הסכנה בהודעת האיחוד האירופי. זהו תקדים מסוכן, העלול להוביל לזליגת כספים למימון טרור", דברי ארדן.

לפני כשנה פרסם המשרד לנושאים אסטרטגיים את דו"ח 'מחבלים בחליפות', שחשף למעלה מ-100 קשרים בין ארגוני טרור רצחניים, לבין ארגוני דה-לגיטימציה ו-BDS.

מהמשרד לנושאים אסטרטגיים נמסר כי בחודשים האחרונים החזית העממית דיווחה על מצוקה כלכלית משמעותית. לנוכח זאת, גוברת האפשרות כי הארגון ינסה כיום, עוד יותר מבעבר, להגביר את השימוש בארגוני החברה האזרחית הקשורים אליו, ובראשם אדמיר ואל-חק, כדי להשיג סיוע כלכלי. החשש כי כספים אלה יזלגו לגורמי טרור גדול מתמיד.

היום (רביעי) משיק המשרד דו"ח נוסף תחת הכותרת "כספי הדמים", הכולל סקירת עומק אודות ארגון החברה האזרחית הפלסטיני "אדמיר" (Addameer), המדגים בצורה ברורה את שיטת "המחבלים בחליפות" ואת החשש הקונקרטי, בהמשך להודעת האיחוד, מפני זליגת כספים אירופיים לפעילות טרור.

על פי הדו"ח, 11 עובדים מארגון אדמיר, בעבר ובהווה, שימשו גם כפעילים ב'חזית העממית', חלקם עד לאחרונה. בכירים אלה למעשה משחקים משחק כפול – "פעילי זכויות אדם ביום וטרוריסטים בלילה".

עוד עולה מהמסמך כי חקירת השב"כ חשפה שראש חוליית הטרור של החזית העממית, שתכנן והפעיל את מטען החבלה שרצח את רנה שנרב ז"ל, הוא סאמר ערביד, ששימש חשב של אדמיר עד לשנת 2017. בשנים האחרונות, ובין היתר בתקופתו של ערביד בארגון אדמיר, גייס הארגון כ-2 מיליון אירו ממדינות אירופה (שווייץ, אירלנד, נורבגיה, דנמרק, הולנד, שבדיה, וספרד -האוטונומיה הבאסקית ועיריות).

אדמיר גם קיבל מימון מממשלת שוויץ לקידום פעילותו מול בית-הדין הפלילי הבינ"ל בהאג (ICC). הארגון מגלה פעלתנות רבה מול בית הדין, ובחודש מרץ האחרון הגיש מסמך בשם אסירים פלסטינים לצד תמיכתו בהחלטת התובעת לפתוח בחקירה נגד ישראל.

לצד זאת גם בכירה אחרת בארגון, ח'אלדה ג'ראר, העומדת בראש החזית העממית ביהודה ושומרון שימשה בשני העשורים האחרונים כסגנית יו"ר הוועד המנהל וחברת האסיפה הכללית של אדמיר.