גובר החשש: הקורונה פוגעת בילדים

מאות ילדים בארה"ב ובבריטניה סובלים מתסמונת דלקתית רב מערכתית ותסמינים נדירים שנגרמו לאחר שנדבקו בוירוס הקורונה.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ' באייר תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מספר ימים לאחר שדווח לראשונה על תופעות נדירות בקרב ילדים שנדבקו בקורונה, רופאים בארה"ב ובבריטניה כבר מנפקים אזהרה רשמית להורים ולבתי החולים אודות תופעות רפואיות נדירות בקרב ילדים שנדבקו בקורונה.

האזהרה הגיעה לאחר שמאות ילדים מתחת לגיל חמש, בעיקר בארה"ב ובריטניה, פיתחו בשבועות האחרונים תסמינים חמורים של דלקת רב מערכתית שנגרמה ככל הנראה לאחר סיבוכים של נגיף הקורונה.

התסמינים הנפוצים של דלקת רב מערכתית כוללים חום מתמשך, תפקוד לקוי של הכליות או הלב, פריחה, שלשולים ובעיות עיכול, ודלקות בכלי הדם שמתבטאות פעמים רבות בלשון אדומה, עיניים אדומות ושפתיים סדוקות.

רופאים בארה"ב בודקים דיווחים על לפחות 150 ילדים שלקו בדלקת רב מערכתית לאחר שאובחנו כחולים בקורונה. על פי רשת CNN ב-17 מדינות בארה"ב נרשמו דיווחים על ילדים שסבלו מתסמונות קשות לאחר שלקו בנגיף הקורונה.

ד"ר ג'פרי ברנס, מומחה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים בבוסטון, אמר כי "דלקת רב מערכתית היא תסמונת פוסט-ויראלית. היא אינה נגרמת ישירות על ידי הנגיף, אולם ההשערה המקובלת היא כי היא נגרמת מהתגובה החיסונית של המטופל".

לדברי ברנס, מרבית הילדים שלקו בדלקת רב מערכתית קיבלו טיפול בביתם והחלימו, אולם חלקם נזקקו לאשפוז בטיפול נמרץ. ד"ר ליז וויטאקר, מרצה בפקולטה למחלות זיהומיות ואימונולוגיה באימפריאל קולג' בלונדון, אמרה כי העובדה שהתופעה מתרחשת במהלך התפרצות נגיף הקורונה, מצביעה על קשר ישיר בין השניים.

"יש את שיא התפרצות הקורונה, ושלושה-ארבעה שבועות לאחר מכן אנו רואים התפרצות של התופעה החדשה שגורמת לנו לחשוב שמדובר בתופעה לאחר זיהום. המשמעות היא שסביר מאוד להניח כי מדובר בתופעה שלאחר זיהום", אמרה וויטאקר.