נתניהו ופומפאו
נתניהו ופומפאו צילום: לע''מ

בכיר במחלקת המדינה האמריקנית מעריך כי ישראל לא תוציא לפועל מהלך של החלת ריבונות ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן בחודש יולי.

בתדרוך לתקשורת לאחר ביקורו של מזכיר המדינה מייק פומפאו בישראל נשאל הבכיר האם לדעתו יצא לפועל מהלך ישראלי של ריבונות בחודש יולי ורמז שלהערכתו הצעד לא יקרה בטווח הזמן הקרוב. "אנו עובדים עם הישראלים ליישום החזון לשלום. הישראלים פועלים ואנו תומכים במאמציהם. הם רק עכשיו מקימים ממשלה ואני חושב שייקח להם זמן מה לדון בינם ובין עצמם ולהחליט כיצד לפעול".

פומפאו וגנץ נפגשים בירושלים זיו סוקולוב / שגרירות ארה"ב בישראל

הבכיר ציין כי פומפאו לא הגיע לישראל בגלל נושא הריבונות והנושא היה חלק שולי מהנושאים בהם דן עם ראש הממשלה נתניהו, יו"ר כחול לבן בני גנץ ושר החוץ המיועד גבי אשכנזי. "חשוב לומר: המזכיר לא טס במיוחד בתקופה כזו לישראל, כדי לדבר על נושא הסיפוח. זו לא הייתה מטרת הביקור ולא השורה התחתונה, גם אם הנושא עלה לדיון".

לדבריו, "סדרי העדיפויות שלנו שונים ומתחילים קודם כל באיום האיראני שהולך ומתגבר בכמה חזיתות ואנו בשיח על כך עם ישראל".

לשאלה האם ארה"ב מודאגת מתגובת מדינות ערב להחלת ריבונות ענה הבכיר, "ישראל מודעת היטב לאופן שבו היא פועלת במזרח התיכון ויודעת לעשות את החישובים שלה איך וכיצד לפעול מתוך הבנה של המצב האזורי. אנו ערים לתגובות מירדן ומהמפרץ אבל ישראל מנוסה מאוד בשמירה על קשריה ההולכים ומתחזקים בעולם הערבי והיא תדע כיצד לפעול".

הוא ציין כי במחלקת המדינה מאוכזבים מהסירוב הפלסטיני לשבת לשולחן המשא ומתן. "כל צעד הוא חלק מחזון גדול שמעוניין להושיב את הישראלים והפלסטינים לשיחות. זו הזדמנות, אבל הפלסטינים דחו כל הצעה שלנו עוד הרבה לפני חזון טראמפ. זה לא מועיל לאיש. גם אם הם לא אוהבים את התוכנית, אפשר לדבר עליה, להתגמש ולהגיע להסכמות. אבל צריך קודם כל להגיע ולדבר".

לשאלה עד כמה עסק המזכיר בשיחותיו במשולש היחסים סין-ארה"ב-ישראל ענה הבכיר, "אין לנו בעיה שמדינות אחרות מקיימות מערכת קשרים עם סין. אלא שהתנהלות המשטר הסיני במשבר הקורונה מדגישה את הסכנה בפעילות מול מדינות שאינן פועלות מתוך שקיפות או מדיניות של סחר הוגן".

"אם מדובר בהשקעות אסטרטגיות חשוב שגם בישראל יתנו את הדעת לכך שאין דבר כזה חברה בבעלות פרטית ועצמאית בסין. כל חברה שעוסקת בפרוייקט אסטרטגי היא בעלת נגישות למידע רגיש שהופך מיד לרכוש המפלגה הקומוניסטית הסינית. זו פרצת אבטחה קשה ומסוכנת וחשוב לנו כבני ברית של ישראל וכשותפים אסטרטגיים שלה, לדון באיומים מסוג זה".