שכחת ילדים ברכב. אילוסטרציה
שכחת ילדים ברכב. אילוסטרציה צילום: Istock

בארגון בטרם לבטיחות ילדים חוששים כי גל החום הכבד שמתחיל היום (חמישי) יעלה במחיר דמים של ילדים שנשכחו ברכבים לוהטים או בטביעות ילדים בבריכות ביתיות.

לפי נתוני הארגון, בחמש השנים האחרונות (2015-2020) מתו 17 ילדים שנשכחו ברכב.

המנכ"לית, אורלי סילבינגר, מציינת כי "מחקרים מצאו כי שכחת ילדים ברכב יכולה לקרות לכל הורה, ומתרחשת לרוב במצבים של שינוי שגרה, סטרס, עייפות יתר והסחת דעת. התקופה הנוכחית היא תקופה של שבירת שגרה, כאשר הילדים הולכים לגן בצורה לא סדירה בהתאם למתווה הממשלה. הורים רבים נמצאים במתח נפשי לאחר חודשיים של הסתגרות או אובדן עבודה".

"נתונים אלו מעלים בצורה משמעותית את הסיכון לכך שהורים יצאו מהרכב מבלי לזכור כי התינוק נמצא במושב האחורי. בימי שרב הטמפרטורה ברכב יכולה להגיע ל-70 מעלות בתוך דקות ספורות. גופם של התינוקות אינו יכול לעמוד בעומס החום והם נמצאים בסכנת חיים מידית", הוסיפה.

בארגון בטרם ממליצים להורים לאמץ הרגל מציל חיים למשל להשאיר את התיק או המפתח במושב האחורי, להתרגל לפתוח את הדלת האחורית בתום נסיעה או להתקשר לבן או בת הזוג בסוף כל נסיעה.

סכנה נוספת ממנה מתריעים בארגון בטרם היא הבריכות הביתיות. לפי נתוני ארגון בטרם בחמש השנים האחרונות (2015-2020) טבעו למוות 30 ילדים בבית ובחצר, והם מהווים כשליש מכלל טביעות הילדים הקטלניות.

לדברי סילבינגר: "אנו צופים עלייה בשימוש בבריכות ביתיות כל עוד הבריכות הציבוריות סגורות. חשוב להבין כי ילד מתחת לגיל 5 יכול לטבוע גם בבריכה ביתית קטנה ובמים רדודים בעומק סנטימטרים בודדים. תינוקות ופעוטות נוטים ליפול למים עם הראש קדימה. ברגע שהאף והפה שלהם מכוסים במים, הם אינם יכולים להתריע שהם בסכנה או לקום בצורה עצמאית. בתוך 2 דקות הם מאבדים הכרה וכעבר 4-6 דקות חל נזק מוחי בלתי הפיך ועד מוות. לכן לא משאירים ילדים ללא השגחה בסביבת מים - אפילו לא לרגע".

מגפת הקורונה דחתה את פתיחת עונת הרחצה, אך תמונות המתרחצים הרבים המבלים בים מטרידה את אנשי ארגון בטרם, ולא בהכרח בגלל הצפיפות בחוף. "אסור להיכנס לים ללא שירותי הצלה פעילים", מדגישה סילבינגר "הים הוא מאוד מתעתע ויש בו זרמים פנימיים שגם לשחיינים מבוגרים קשה להתמודד איתם. עבור הילדים מדובר בסכנה של ממש, לכן כל עוד אין שירותי הצלה פעילים אנו ממליצים להימנע לחלוטין מהגעה לים עם הילדים".