חצי פגישה

משבר הקורונה תפס את בחורי ובחורות המגזר ברגע הכי לא מתאים, ואילץ אותם להמציא דרכים יצירתיות כדי להמשיך את המאמץ להקמת בית נאמן

שילה פריד , כ' באייר תש"פ

חצי פגישה-ערוץ 7
דייט. אילוסטרציה
istock

בשנים כתיקונן, ל"ג בעומר, יום הילולת רבי שמעון בר יוחאי שחל השבוע, הוא במידה מסוימת יריית הפתיחה הרשמית של עונת החתונות, אחרי שלושים ושלושה יום שבהם אסור לשאת אישה לפי חלק מהמנהגים. השנה, משבר הקורונה הביא לצמצום עד כדי מינימום של חתונות, אך מעבר לכך, הציב מחסום בפני התקדמות של זוגות רבים בדרכם משלב ההיכרות לעבר החופה.

אורי, בחור ישיבה, פגש מספר פעמים את מרים. השניים היו בתחילת דרכם כשהקורונה פרצה לחיינו וגרמה למהפך בשלב ההיכרות שלהם. "אנחנו בקשר כבר קרוב לשלושה חודשים", אומר אורי, "אבל בעצם נפגשנו מעט פעמים יחסית לתקופה כזאת ארוכה. חשבנו מה לעשות והחלטנו להמשיך לצאת לדייטים", הוא מספר. "פגישות בזום לא באו בחשבון, זה נראה מוחצן מדי ולא מעביר באמת תחושה של נוכחות עם האדם שמולך. עברנו לטלפון, אבל לא סתם שיחות אלא ממש דייט: כל אחד הכין קפה, מצא לעצמו כיבוד, התיישב במקום שנוח ונעים לו וכך העברנו שעות על שעות של שיחות. זה היה קשר שונה מאוד מפגישות רציפות. נפתחנו מאוד ודיברנו המון, אבל כשחזרנו להיפגש, אחרי חודש וחצי של שיחות טלפון, לקח לי שעתיים לעכל שאני יושב מול אותה מרים שדיברתי איתה בטלפון. זה מבלבל ודי מוזר, אבל הקשר הזה מיוחד. עכשיו אנחנו בחלק הבא של הקשר הזה. אי אפשר לדעת שום דבר, אבל מקווים שיצא מזה רק טוב והרבה טוב".

אורי ומרים לא לבד. זוגות רבים נאלצו לעצור באמצע הקשר, בטרם הצליחו להבין לאן פניהם מועדות. הרבנית בת אל גרינשפן, שדכנית עתירת זוגות מאושרים, סיפרה ל'בשבע' כי כבר בעבר נתקלה בסוגיית הדייטים מרחוק, שבעיניה אינם מומלצים כלל. "לפני חמש־עשרה שנה, זוג ששידכתי נאלצו להשתמש בסקייפ", מספרת הרבנית גרינשפן, "אחרי הפגישה הראשונה התברר שהבחור יוצא לשליחות בת שלושה חודשים בארצות הברית, והם החליטו להמשיך את התקשורת בשיחות וידאו. אמרתי לבחורה שבעיניי זה מעט מוזר - בווידאו מתראים ומדברים, אבל אי אפשר להרגיש את האדם שמולך, לחיות אותו ולחוות את דמותו. ממש התנגדתי. לאורך שלושת החודשים הייתי עימה בקשר, והיא סיפרה שהולך להם טוב והם נהנים יחד. בתום השליחות היא הגיעה לשדה התעופה לקבל את פניו. אחרי עשרים דקות הם החליטו שזה לא מתאים ונפרדו. שלושה חודשים שבהם היה נראה להם שהכול הולך טוב הסתיימו, כי זו דרך שאי אפשר באמת להכיר בה. המפגש פנים אל פנים הוא בלתי ניתן להחלפה".

גרינשפן עצמה נדבקה בנגיף קורונה, ושהתה במלונית מבודדת במשך שלושה שבועות יחד עם חולים רבים מהציבור החרדי. לדבריה, שם היא למדה כי המפגש האנושי משמעותי לא רק בין בני זוג אלא גם בין אנשים מציבורים שונים. "שאלו אותי אם אני יושבת בבידוד ועושה שידוכים, אז לא", צוחקת הרבנית גרינשפן, "הייתי למעשה במלונית המיועדת לציבור חרדי, ברובו ליטאי, שלא הכרתי מספיק טוב, וגם רבות מחברותיי השדכניות לא חשבו שזו תקופה מתאימה לתחילת קשר. אבל הייתה לי הזדמנות ללמוד על קשר נוסף - קשר עם הציבור החרדי, שגם הוא אחר לגמרי כשנפגשים פנים אל פנים ולא דרך אמצעי התקשורת. בהתחלה הם קראו לי 'המזרוחניקית', אבל די מהר הם גילו שאני אפילו יותר 'דוסית' מהם. חלקם אפילו הצטערו שלא הכירו מוקדם יותר את הציבור הדתי־לאומי בפן התורני. כשהתחברנו, עשינו יחד ביום הזיכרון הדלקת נרות עם 'יזכור' ומגן דוד, העברתי להם שיחות וזה היה מאוד משמעותי. מה שאפשר ללמוד בדרכים האלה, בלתי ניתן להעביר בשום צורה אחרת".

יהלום במחתרת

זוגות שכבר היו בשלב המכריע של הקשר ולא רצו לחכות עם הכרזת האירוסין, מצאו את עצמם מגיעים להחלטה המרגשת תחת מגבלות משרד הבריאות המחמירות, ואף את מסיבת האירוסין קיימו דרך זום או שיחות טלפון. משה לא רצה שבת זוגו תחכה עוד להחלטה המשותפת ולטבעת היהלום החגיגית. "טבעת לא התאפשר לקנות כי החנויות היו סגורות", מספר משה, "בסוף, קרוב משפחה שעוסק ביהלומים עזר לנו למצוא טבעת יהלום ראויה. הוא השיג חנות שנפתחה במיוחד עבורנו. לא יכולנו לעמוד שעה, למדוד, להתבונן ולהתלבט, אבל לפחות הצלחנו להשיג ואנחנו שמחים בזה.

"ההצעה הייתה הפתעה מרגשת, כמובן במקום פתוח ובהתאם לכללים. זה עזר לי לעשות את זה בהפתעה, כי היא לא דמיינה שאעשה דבר כזה עם כל המגבלות. לא היה אפשר להזמין את האנשים שחשבתי להביא כדי שישתתפו בשמחה, אז אחרי ההצעה כינסנו מעין מסיבת אירוסין בזום, עם המון בני משפחה וחברים. לא יכולנו לשבור צלחת, אבל כולם בירכו אותנו והשתתפו בשמחתנו בשלט רחוק".

עכשיו עומדת בפני בני הזוג המשימה המרכזית - הפקת החתונה, מתוך תקווה שאת האירוע הזה יוכלו לחגוג בצורה רגילה ושגרתית. "כרגע שמנו את ההכנות בצד, מחכים שהכול יעבור ונוכל ללכת לראות אולמות, לשמוע נגנים ולסגור ספקים. הכול לטובה, שמחים במה שיש ומתפללים שהכול יעבור על כולם בשלום ובבריאות".

חתונה בשלבים

זוגות שטרם החלו בהכנות לאירוע הגדול יחכו כנראה עוד מספר שבועות, משרד הבריאות התיר השבוע לקיים חתונות עם עד חמישים משתתפים, בגני אירועים פתוחים. חתנים וכלות שלא רצו לדחות את החתונה עושים מאמצים רבים להתאים אותה למציאות החדשה. שירה ואיתמר קבעו את יום חגם לאחרי חג השבועות, ואחרי שכל הפרטים נסגרו בין המשפחות ומול האולם וצוותי ההפקה - לא חשבו שייאלצו להתחיל הפקת אירוע מחדש.

"כשסגרנו תאריך באולם התחילה הקורונה במדינות אחרות, ושאלנו ככה באוויר מה יקרה אם זה יגיע לארץ. האמת שלא דמיינו שהמציאות הזאת תתרחש כאן, בטח שלא בסדר גודל כזה. שאלנו את בעל האולם בהלצה וזהו", מספרת שירה. "אפשר לומר שאבא שלך ניבא ולא ידע מה ניבא", צוחק איתמר. "אני חושבת שתכננתי חתונה רגילה, אולם, חופה, בסביבות 650 אורחים, ריקודים... הייתי צריכה לעבור את חמשת שלבי האבל של הכחשה, כעס, מיקוח ודיכאון עד להשלמה עם המצב החדש".

"כשכל ההגבלות התחילו היינו באמת בשלב של הכחשה", מספר החתן. "ההגבלות התחילו אחרי פורים, אבל החתונה נקבעה רק לאחרי שבועות, והיינו סבורים שיש גבול לכמה זמן אפשר למשוך את ההנחיות המחמירות. כשראינו זוגות שמבטלים את החתונה או מקיימים אותה בחצר או במרפסת - התחלנו להיכנס ללחץ".

בני הזוג החליטו לקיים את החתונה בחצר של בני משפחה שיכולה להכיל אירוע חגיגי לא גדול מדי, אך בהחלט ברוב הדר. "עכשיו שנינו רגועים", אומר איתמר, "מתכננים בשמחה ובנחת את יומנו הגדול. אומרים תודה על מה שיש ושמחים בכל שדרוג שנוכל להרים".

השניים נאלצו להודיע למוזמנים רבים שיסתפקו בחגיגה יחד מרחוק. גם החתונה עצמה תחולק לשלבים שונים, ובכל זמן נתון יהיו כחמישים אורחים באירוע. "תהיה חתונה כדת משה וישראל, שזה הכי חשוב", אומר איתמר. "את האירוע נחלק לשלבים: בחופה עצמה יהיו משפחה וחברים קרובים, אחר כך בסעודה ובריקודים חברים נוספים, כך שנוכל בכל פעם לשחרר את האורחים לטובת חמישים משתתפים נוספים, ונהיה בערך 100 איש או קצת יותר בסך הכול".

"כבר לפני שלושה חודשים שלחנו לאנשים את התאריך של החתונה", אומרת שירה, "כשהתחלנו לעכל את ההנחיות ואת אופי האירוע החדש שלחנו מסרון תפוצתי להמון חברים שאנחנו נשמח לחגוג יחד איתם, אבל אם לא יתאפשר פנים אל פנים, הם מוזמנים לקחת חלק בזום ולהיות איתנו בלב ובנפש. כולם קיבלו את זה בהבנה ובאהבה, אף אחד לא כעס או נפגע. אנחנו עדיין מקווים שעד החתונה הכול יעבור ונוכל לחגוג כולם יחד, כשהקורונה תהיה מאחורינו".