עו"ד אלעד קפלן
עו"ד אלעד קפלן צילום: דוברות

סיעת ש"ס תחזיק בכנסת הקרובה במספר תפקידי מפתח, שנוגעים לתשתית החברתית במדינת ישראל, ובהם תפקידים שתורמים במידה רבה לעיצובה של זהותה היהודית.

1. המשרד לשירותי דת

זהו לא מהמשרדים המבוקשים, אך הוא אחד המשפיעים ביותר על דמותה של ישראל כמדינה יהודית. שירותי נישואים, קבורה, מקוואות, כשרות, תרבות תורנית ושירותי דת נוספים, ניתנים מדי שנה למאות אלפי אזרחים – הם עשויים להוות מפגש חיובי עם היהדות באופן שמתאים לאופייה של כל קהילה, אך הם עלולים גם להיות גורם מרחיק ומרתיע, בפרט כאשר חלוקת התפקידים ניתנת בהתאם לאינטרסים פוליטיים ולא בהתאם לצרכים בשטח.

כמו כן, בשנים האחרונות התקבעה ברבנות הראשית מדיניות ריכוזית ומנותקת, שמבקשת למחוק את פסיפס הזהויות הייחודי של החברה הישראלית, ללא רצון להגיע להידברות או הסכמות.

כתוצאה מכך, סוגיות דת ומדינה הסעירו פעם אחר פעם את סדר היום הציבורי. המשרד אמנם נמצא כבר שנים ארוכות (למעט הפסקה קצרה של שנתיים) בידיים של סיעת ש"ס, עם זאת, כנסת חדשה וממשלה חדשה הן הזדמנות לשוב ולתקן.

2. ראשות הוועדה למינוי דיינים

הוועדה הזאת, שמקבילה לוועדה למינוי שופטים, אמונה על בחירת דיינים לבתי הדין הרבניים. דיינים אלו מטפלים במעל מאה אלף תיקים מדי שנה ונותנים מענה לסוגיות הנוגעות לנישואין, גירושין, דיני ירושה והוכחת יהדות.

בהסכם הקואליציוני נכתב כי "ישמר בקפדנות הנוהג הקיים ביחס למינוי דיינים מכל המגזרים והקהלים באופן שוויוני". זו הצהרה יפה בתיאוריה, אך בפועל נוהג כזה אינו קיים. כיום הדיינים בבתי הדין מגיעים, ברובם, מהקהילות הסגורות ביותר בחברה הדתית ואינם משקפים כלל את הקהילות היהודיות השונות.

התוצאה היא ריחוק וניכור הולכים וגוברים מהיהדות והיעדר מענה הולם למסורבות גט, עגונות, עולים ומתגיירים, שממתינים להכרעה הלכתית. ראשות הוועדה עשויה לשמש לתיקונים נדרשים בתוך המערכת, אך למרבה הצער גם להקצנה, קידום מקורבים ואינטרסים פוליטיים.

3. במחצית השנייה של הקדנציה סיעת ש"ס אמורה לקבל את ראשות וועדת העלייה והקליטה. בשנים האחרונות וועדה זו שימשה כפלטפורמה להשמעת זעקתם של עולים שסבלו מאפליה, הדרה וגזענות, בין היתר כאשר באו בשערי הממסד הדתי.

וועדה זו משמשת תזכורת תמידית שמדינת ישראל היא קיבוץ גלויות, שמכנס יחד קהילות יהודיות שונות שהגיעו מכל רחבי תבל, עם עושר מנהגים ומסורות. ראשות הוועדה יכולה לסייע לבניית גשרים, מיגור עוולות ובניית זהות יהודית מכילה ומקרבת. עם זאת, לא מדובר בתפקיד קל, מפני שהוא מחייב התבוננות פנימית, ביקורת עצמית ויכולת להפיק לקחים לגבי התנהלותם של מוסדות הדת כיום, ויחסם לעולים מברית המועצות ואתיופיה בפרט.

סיעת ש"ס הצליחה בהסכמים הקואליציוניים לשמור ולחזק את שליטתה על הממסד הדתי והשפעתה על הזהות היהודית של מדינת ישראל. מה שיקרה בתחום זה בשנים הקרובות יהיה במידה רבה באחריותה.

על פי סקרי העבר 80% מהציבור מביע אי-אמון במוסדות הדת, אך פנינו לעתיד. עם כינונה של הממשלה יש הזדמנות לחשבון נפש, חשיבה על הדרך והתבוננות על הכשלים שהובילו בשנים האחרונות להגברת המתחים בחברה הישראלית. כעת, כשהסמכויות כולן בידיה, לסיעת ש"ס יש הזדמנות לקחת אחריות ולפעול למען החברה הישראלית כולה. אנחנו נאחל להצלחתה ונהיה שם כדי לתרום ולסייע במלאכת התיקון – וגם כדי לדרוש שינוי.

הכותב: עו"ד אלעד קפלן הוא מנהל ארגון 'עתים'