דני דיין
דני דייןצילום: הקונסוליה הכללית בניו יורק

קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, השתתף היום (חמישי) בכנס הוירטואלי 'גשר אל המחר – ישראל ויהדות העולם', שנערך על ידי ארגון 'גשר' לתמיכה והזדהות עם יהודי התפוצות בצל משבר הקורונה.

בכנס מתח דיין ביקורת קשה על המדיניות הישראלית בכל הקשר ליהודי התפוצות. "הקשר ליהודי התפוצות לא מעניין את הישראלים, זה כשל חינוכי של החברה הישראלית. מתוך 120 חברי כנסת חדשים אין אף אחד שמזוהה עם יהודי התפוצות. אפשר לראות שתיק התפוצות לא נחשק על ידי חברי הכנסת".

"הציבור הישראלי לא מתעניין ביהודים, הפכנו למדינת ישראלים ולא יהודים. עלול להיות כתוב עוד 50 שנה שהעם היהודי התפצל לשני שבטים או ששבט אחד הלך לאיבוד. השאלה אם נגיד אחר כך שעשינו את כל מה שיכולנו כדי לעזור. יש לנו סיבה לדאגה היום. אנחנו צריכים להיות מודאגים מאי שקט חברתי בארה"ב בעקבות הפער בין המתים בקהילות המוחלשות לחזקות. זה יכול לפנות כלפי היהודים בעוצמה ואז זה יצור מצב קשה מאוד.

''אני חשבתי בעבר שתופעת האנטישמיות חלפה מן העולם המערבי, אפילו חשבתי שיש אינטרסנטיים שמעצימים את התופעה, אבל עם עובדות אי אפשר להתווכח – מאז אוקטובר 2018 נרצחו 15 יהודים בניו יורק. התופעה קיימת, לא ניתן להתחמק ממנה", הוסיף דיין.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, ציין כי "יש אי ידיעה ואי הבנה לגבי מצב היהודים בעולם. בקורונה שאלו אותי המון על המצב בקהילות היהודיות ואנשים זוכרים שהעם היהודי היה לצדנו בכל המשברים. יש קהילות יהודיות מפורקות ומשותקות לגמרי ברחבי העולם. המרכזים הקהילתיים סגורים, אין אירועים, זה מזעזע את הקהילות היהודיות.

''לכן אנחנו צריכים לתמוך בקהילות שזקוקות לנו. הקמנו קרן הלוואות בלי ריבית לקהילות יהודיות כדי לתת חמצן לקהילות. אנחנו בסוכנות צופים גל אנטישמיות וגם צופים גל עלייה גדול לישראל. ישראל צריכה לאפשר תנאי עלייה וקליטה טובים ולהתארגן מבחינה כלכלית ומבחינת התשתיות במדינה", אמר הרצוג.