טראמפ מאיים לנתק יחסים עם סין

הסלמה ברטוריקה בין נשיא ארה"ב לסין: לאחר שטראמפ איים לנתק יחסים עם סין, התקשורת הסינית כינתה את האיום של טראמפ "טירוף".

ניסן צור , כ"א באייר תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: reuters

האם ארה"ב וסין על סף ניתוק היחסים ביניהן? הנשיא דונלד טראמפ אמר כי הוא מאוכזב מאוד מכישלונה של סין להכיל את מגיפת הקורונה, והמגיפה הטילה צל כבד על עסקת הסחר שנחתמה בחודש ינואר עם בייג'ינג.

הוא הוסיף כי "כרגע אין לי שום עניין לדבר עם נשיא סין, שי ג'ינפינג". בראיון לרשת פוקס ניוז אמר טראמפ כי "הם לא היו צריכים לתת לזה לקרות. אני מבצע עסקת סחר נהדרת, וכעת אני אומר שזה לא מרגיש אותו הדבר. הדיו עדיין לא יבש והמגיפה הגיעה".

כאשר נשאל על יחסיו עם הנשיא הסיני, שבעבר טען טראמפ כי שוררים ביניהם יחסים מצויינים, אמר הנשיא האמריקאי "כרגע אני פשוט לא רוצה לדבר איתו".

על השאלה אילו צעדים הוא מתכוון לנקוט כלפי סין, ענה טראמפ "יש הרבה דברים שאנו יכולים לעשות. אנו יכולים לנתק את כל מערכת היחסים. אם נעשה זאת, מה יקרה? נחסוך 500 מיליארד דולר". טראמפ נקב בסכום הייבוא השנתי של ארה"ב מסין.

העיתון הסיני "גלובל טיימס" הנתמך על ידי הממשל הסיני, הגיב בחריפות על איומיו של טראמפ. "טראמפ פונה לאסטרטגיית בחירות מטופשת עם איום ניתוק היחסים עם סין. הרעיון לא אמור להפתיע את מי שזוכר שטראמפ העלה השערה האם ניתן להשתמש בחומרי חיטוי על בני אדם על ידי הזרקה, על מנת למחוק את הנגיף. טירוף כזה הוא תוצר לוואי ברור של החרדה ממנה סובלת ארה"ב מאז החלה סין את עלייתה העולמית", נכתב בעיתון הסיני.