אירופה תדון: סנקציות נגד ישראל?

שר החוץ של האיחוד האירופי מוביל קו הדורש לפעול נגד ישראל אם תחיל ריבונות ביו"ש, אך נתקל בהתנגדות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"א באייר תש"פ

שר החוץ האירופי ג'וזף בורל
שר החוץ האירופי ג'וזף בורל
צילום: REUTERS/Vincent Kessler

שרי החוץ של 27 המדינות החברות באיחוד האירופי יתכנסו היום (שישי) בבריסל לדיון שיעסוק במהלכים מדיניים עתידיים של ממשלת ישראל.

במרכז הדיון תעמוד ההתנגדות האקטיבית של חלק ממדינות אירופה להכרזה על ריבונות ישראל ביהודה ושומרון והדרישה להטיל סנקציות במידה והמהלך יצא אל הפועל.

את הקו האנטי ישראלי מוביל באיחוד שר החוץ ג'וזף בורל ולהצעתו להטיל סנקציות על ישראל במידה ותחיל ריבונות שותפות גם אירלנד ושבדיה.

כל הסנקציות המוצעות עוסקות בהשקעה כלכליות או בצעדים כלכליים. כך לדוגמה ידונו השרים האירופיים בהצעה להפחית או להפסיק כליל תקציבי מחקר למוסדות אקדמיים ומדעיים ובהצעה נוספת לא לאשר את הסכם השמיים הפתוחים של ישראל והאיחוד שנמצא בשלבי אישור סופיים.

שר החוץ האירופי אגב, לא ממתין לדיון עצמו. הוא אמר שיפרסם הודעה שתגנה כל מהלך להחלת ריבונות, כפי שכבר עשה בעבר, גם אם לא תתקבל החלטה של שרי החוץ להטיל עיצומים על ישראל במידה ותוציא לפועל את המהלך.

עם זאת, בורל יודע שסיכוייו לאשר החלטה נגד ישראל נמוכים עד בלתי אפשריים. כדי שההצעה תאושר הוא נזקק להחלטה שתיתמך פה אחד על ידי כל מדינות אירופה. גורמים ישראלים דיפלומטיים כבר וידאו שחברותיה של ישראל באיחוד - בעיקר מדינות מזרח אירופה - יתנגדו למהלך.

שר החוץ האירופי, ניסה כבר לפני כמה שבועות להעביר בפגישה הקודמת של שרי החוץ החלטה נגד ישראל, אך כשל בכך.

כשהבין שיוזמתו נכשלה פרסם במהלך חריג יחסית הודעה מטעמו נגד מהלך הריבונות, ללא שקיבל הסכמה מעמיתיו.

"עמדת האיחוד האירופי על מעמד השטחים שנכבשו על ידי ישראל ב-1967 נותרה ללא שינוי. בהתאם לדין הבינלאומי והחלטות מועצת בטחון רלוונטיות, כולל 242, ו-338 - האיחוד האירופי אינו מכיר בריבונות ישראל על הגדה המערבית הכבושה".

"האיחוד האירופי שב וקובע כי כל סיפוח יהווה הפרה רצינית של הדין הבינלאומי. האיחוד האירופי ימשיך לפקח מקרוב אחר המצב והשלכותיו הרחבות ויפעל בהתאם", אמר אז בורל.