סין זייפה את מספר הנדבקים?

האוניברסיטה הלאומית בסין טוענת כי מספר הנדבקים האמיתי עומד על 640 אלף, למרות הנתון הרשמי של 84 אלף.

ניסן צור , כ"ב באייר תש"פ

העיר ווהאן בסין
העיר ווהאן בסין
צילום: רויטרס

על פי נתונים שדלפו ממחקר שביצעה האוניברסיטה הלאומית לטכנולוגיה ביטחונית בסין, מספר הנדבקים האמיתי בוירוס הקורונה גבוה במאות אחוזים מהמספר הרשמי שפירסמו השלטונות.

למרות שהרשויות בסין דיווחו על 84,029 נדבקים בקורונה, טוענים החוקרים מהאוניברסיטה הסינית כי המספר האמיתי עומד על 640 אלף בני אדם. המספר לקוח לאחר מחקר שכלל 230 ערים הפזורות בכל רחבי סין.

המחקר כלל עמודות שנבנו על ידי קוי אורך ורוחב, ומספר מקרי הידבקות מאושר בין תחילת פברואר לסוף אפריל. החוקרים לקחו בחשבון במהלך החישוב גם את מספרי החולים בבתי חולים, מתחמי דירות, מלונות, סופרמרקטים, תחנות רכבת, מסעדות, בתי ספר ועוד.

הנתונים שדלפו מצביעים כי חלק מהחוקרים מאמינים כי המספר האמיתי עלול להיות גבוה אף יותר מאשר 640 אלף, בעוד חלק אחר מאמינים כי מדובר במספר נמוך יותר, אולם ההערכה כי המספר האמיתי של נדבקים גבוה בהרבה מהמספר הרשמי של 84 אלף.

כזכור, ארה"ב האשימה את סין כי הסתירה את מספר הנדבקים האמיתי, והשלטונות בבייג'ינג הכחישו את ההאשמה. בינתיים, למרות מגיפת הקורונה, "השווקים הרטובים" בהם נמכרים עטלפים, כלבים ונחשים לצרכי מאכל, ממשיכים לפעול ללא הפרעה בכל רחבי דרום-מזרח אסיה.

תמונות שהתפרסמו בימים האחרונים ברשתות החברתיות ובכלי תקשורת באסיה, מציגות תמונות קשות של בעלי חיים שונים כלואים בתוך כלובים קטנים ונמכרים לצרכי מאכל במדינות כמו קמבודיה, אינדונזיה, הפיליפינים, תאילנד ועוד.

התמונות צולמו עי ידי חוקרים של ארגון זכויות בעלי החיים PETA. מייסדת הארגון, אינגריד ניוקירק, אמרה כי "המגיפה הקטלנית הבאה היא בלתי נמנעת, כל עוד שווקים מלאים בבעלי חיים חולים ומתוחים עדיין פתוחים. אנו קוראים לכל הממשלות לסגור את צלחות הפטרי האלו למגיפות".