שר החוץ האמריקני מייק פומפאו מאיים על בית הדין בהאג

פומפאו אמר כי אין להחשיב את הפלסטינים כמדינה ריבונית: "אם בית הדין ימשיך בדרך הנוכחית, יהיו לכך השלכות''.

ערוץ 7 , כ"ב באייר תש"פ

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו מאיים על בית הדין בהאג-ערוץ 7
מייק פומפאו
צילום: רויטרס

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר בסוף השבוע כי לבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג אין סמכות על הנעשה ביהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורצועת עזה, והבהיר כי אם בית הדין ימשיך בהליכים נגד ישראל, ארה"ב תדאג שיהיו לכך השלכות עליו.

"בית הדין הינו גוף פוליטי, ולא מוסד שיפוטי", מסר פומפאו על פי הדיווח בחדשות 13. "המציאות המצערת אושרה שוב על ידי התובעת בבית הדין להחיל את סמכותו על ישראל, שבדומה לארצות הברית, לא חברה באמנת רומא שנוצרה על ידיו".

"הבהרנו כשהפלסטינים ביקשו להצטרף לאמנת רומא, כי אנו סבורים שהם לא נחשבים למדינה ריבונית, ולכן לא עומדים בתנאים לקבל חברות מלאה, או להשתתף כמדינה בגופים בין-לאומיים, יישויות או ועידות, כולל בית הדין", הדגיש שר החוץ האמריקני.

"שבע מדינות החתומות על אמנת רומא - אוסטרליה, אוסטריה, ברזיל, צ'כיה, גרמניה, הונגריה ואוגנדה - הגישו לבית הדין טענות, לפיהן אין לו סמכות להמשיך עם החקירה. אנו מסכימים. בית משפט שמנסה להחיל את סמכותו מחוץ לתחום שיפוטו, הינו כלי פוליטי ששם ללעג את החוק וההליך התקין".

פומפאו סיכם: "ארצות הברית חוזרת על התנגדותה העקבית לכל חקירה לא לגיטימית של בית הדין הפלילי הבין-לאומי. אם בית הדין ימשיך בדרך הנוכחית, יהיו לכך השלכות".

כזכור, בחודש דצמבר 2019 הודיעה התובעת הראשית בבית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג, פאטו בנסודה, כי קיימת עילה לפתוח בחקירה בעקבות חשד לביצוע פשעי מלחמה של ישראל במסגרת מבצע "צוק איתן", וחקירה נוספת על פעילות ישראל ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים.

בחודש שעבר דחתה בנסודה את טענותיהן של מספר מדינות ובהן גרמניה, אוסטרליה וברזיל וקבעה כי מבחינה יש למוסד השיפוטי סמכות לדון בתביעות שהוגשו על ידי הפלסטינית נגד ישראל.

ההחלטה התבססה על מספר חוות דעת שהוגשו על ידי ארגונים הפעילים בקמפיין נגד ישראל, כמו גם כאלה הקשורים לארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין". לפחות 50 חוות דעת נשלחו לבית הדין במסגרת מנגנון 'ידידי בית המשפט', חלקן על ידי ארגונים המעורבים ישירות בקמפיין ה-BDS וממומנים על ידי ממשלות אירופיות.