מוטי יוגב: חבל לי שאנחנו שוב מתפצלים

חבר הכנסת לשעבר תקף את יו"ר הבית היהודי רפי פרץ על שבחר להיכנס לממשלה לבדו: "האמון הציבורי בבית היהודי פחת לכדי חבר כנסת אחד"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג באייר תש"פ

מוטי יוגב
מוטי יוגב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת לשעבר מוטי יוגב התייחס הבוקר (ראשון) לראשונה להחלטתו של יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ לעזוב את נציגות הציונות הדתית לטובת תפקיד בממשלה.

בראיון לישי שנרב בגלי צה"ל אמר יוגב, "אני חושב שהציונות הדתית הייתה צריכה להיות בתוכה. כפי שאני מברך על האחדות בישראל, כך כל חיי הבוגרים פעלתי בצבא שנים ארוכות, ולאחר מכן פעלתי לאחדות במחנה הציוני-דתי. חבל לי שאנחנו שוב מתפצלים. כך שאפתי בשנה האחרונה, שנחזור לאחדות עם כל הטלטלות שעברו על הציונות הדתית, לכאן ולשם, יציאות וכניסות -הן אף פעם לא הועילו. מחד, מאוד רציתי שנהיה בפנים, ומאידך אני חושב שכניסה של בודדים ופיצולים נוספים עם תיקים שמשמעותם דלה, לא זו הדרך".

יוגב הזכיר את דבריו של אורי אורבך ז"ל על איכות משרדי הממשלה ואמר: "יש שר החינוך, שר הביטחון, יש השר לענייני... מאחורי זה אין הרבה."

"משה ליאון, ראש עיריית ירושלים, וגם קודמיו, לא נזקקו לשר מעליהם. כך לא בדברים אחרים. זה לא משרת לא את עם ישראל, שלא באמת זקוק למשרד הזה, ולא את הציונות הדתית שזקוקה גם היא לאיחוד כוחות ולא שוב לפיצולים. כמו שאמרתי, תמכתי ורציתי מאוד בכניסת ימינה לממשלה, אבל לא שוב בפיצולים בציונות הדתית, בצעדים אישיים, שלא לומר אופורטוניסטים".

יוגב הוסיף כי "התנהלותו של הרב רפי פרץ לאורך הדרך לא הוכיחה לא יושרה ולא מקצועיות. מעשית ניתקה אותו מהאמון הציבורי ועל כן בכניסתו לממשלה אין תועלת מרובה".

הוא פרט את "הישגיו" של הרב פרץ בהסכם הקואליציוני ובירך על הכנסת תחנות החמ"ד לתקציב הממשלתי, אך הוסיף כי "נושא הדיינים נדון עוד לפני כן. נושא הרבנים הציוניים-דתיים בערים לא הושג".

"הדבר גרם לבית היהודי להפוך ממפלגה מובילה בציונות הדתית ובעם ישראל בנוף הפוליטי למפלגה של שפל המדרגה, האמון הציבורי פחת בה לכדי חבר כנסת אחד".

חבר הכנסת לשעבר אמר כי על הציונות הדתית להיערך לעתיד באיחוד כוחות: "צריך לאחד את הכוחות, צריך להרים דגלים ציוניים-דתיים, וביושרה ובשקיפות, לשתף את הציבור באמצעות מפקד רחב. ציבור הציונות הדתית הוא דעתני, רוצה להיות שותף והוא רוצה לבחור. הפריימריז האלה נגדעו ולא אופשרו, על ידי מנכ"ל המפלגה לפני שנה וחצי, גרמו לנזק גדול בעיני הציבור הרחב. כך גם הצעדים האחרים של חוסר יושרה ושקיפות. הפוך צריך לעשות – צריך לאחד, ביושרה, בשקיפות, שיתוף הציבור. זו מחויבותנו, להחזיר את הציונות הדתית לנוף הפוליטי הראוי לה במדינת ישראל.

"מקווה שנצליח, אני מאמין גדול בערכי הציונות הדתית ורואה חשיבות גדולה לכך שנשפיע מדרכנו באופן המיטבי כשותפים על כל מישורי החיים במדינה. אני מקווה שנצליח לבנות בנייה מחודשת ואחראית, כדי שנחזור למקום הראוי לציונות הדתית במדינת ישראל".