חדש: מרפאות למחלימים מקורונה

מטרת המרפאות היא לתת מענה לסיבוכים השונים של המחלה, כגון פגיעה ריאתית, פגיעה בלב וכלי הדם, הפרעה נוירולוגית, ירידה תפקודית ועוד

ערוץ 7 , כ"ג באייר תש"פ

חדש: מרפאות למחלימים מקורונה -ערוץ 7
מטפלים גם במחלימים. בית חולים השרון
צילום: אלון עוזרי

במרכז רפואי רבין, הכולל את בתי החולים בילינסון והשרון בפתח תקווה, נפתחות בימים אלו מרפאות למבריאים מנגיף הקורונה.

מטרת המרפאות היא לתת מענה לסיבוכים השונים כגון פגיעה ריאתית, פגיעה בלב ובכלי הדם, הפרעה נוירולוגית,ירידה תפקודית ואף הפרעות דחק כתוצאה מהמחלה

מחלת הקורונה החדשה (19COVID-) התפרצה כמגיפה עולמית לפני כארבעה חודשים. תסמיני הנגיף והשפעותיו לטווח הקצר והארוך נלמדים כעת על ידי מיטב המומחים, ומרפאות המבריאים ממחלת הקורונה הנפתחות במרכז רבין, מהראשונות בישראל.

המרפאות יבצעו מעקב, ייעוץ וטיפול רפואי במחלימי קורונה בדרגות חומרה שונות (החל ממחלה קלה ועד מחלה קשה עם הנשמה ו/או אשפוז בטיפול נמרץ).

מרפאה אחת נפתחה בבית חולים השרון שהיה בית החולים הייעודי לטיפול בחולי קורונה בחודשיים האחרונים, ובה יטופלו החולים שהיו מאושפזים בבית החולים. בבילינסון תפעל מרפאה שתתן מענה לכלל חולי הקורונה בישראל המעוניינים לבוא לבדיקת מעקב.

מטופלים שיופנו למרפאה יעברו בירור מעמיק על ידי מנהל מחלקת קורונה ורופאה למחלות זיהומיות, ויופנו על פי שיקול דעת לייעוץ מומחים בתחומים שונים, לצורך מתן מענה טיפולי לכלל הבעיות הרפואיות העלולות להיווצר עקב המחלה. במרפאה מומחים מתחום ריאות, טיפול נמרץ, רפואת הלב, מערכת העצבים, גריאטריה, רוקחות קלינית ומקצועות שיקומיים מגוונים: פיזיותרפיה, תזונה, עבודה סוציאלית, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת.

ד"ר דרור דיקר מנהל מחלקה פנימית ד קורונה, מסביר, "בחלק מחולי הקורונה התפתחה תחלואה ריאתית שנעה בין תחלואה קלה ביותר ולבין תחלואה קשה, יש צורך במעקב ולעתים טיפולי פיזיותרפיה. מלבד ההיבט הריאתי קיימים היבטים נוספים עם השלכות לטווח ארוך: לא ידוע אם החולים הללו מפתחים נוגדנים ולכמה זמן הנוגדנים האלו מקנים חסינות, עיקר המעקב יתמקד בנושא התפתחות עקומות הנוגדנים. מחלות הרקע הם נושא נוסף המחייב התייחסות ומעקב קפדניים – גורמי הסיכון העיקריים של המחלה: סוכרת, יתר לחץ דם והשמנה. אנחנו מתמחים בנושא ועוקבים אחר החולים בקפדנות כיוון שהם עלולים לצאת מהאיזון".

לדבריו, "12 חולים שלנו היו סוכרתים ויצאו מאיזון בזמן המחלה, רכשנו מכשירי ליברה לניטור ערכי הסוכר ללא דקירות. ככלל כ- 30 אחוז מכלל חולי הקורונה בישראל היו סכרתיים, כ- 25 אחוז מחולים הקורונה ביטאו פגיעה לבבית שעדיין לא ברור משמעותה -האם חולפת או תמידית, גם פה נצטרך לתת את הדעת ולבחון משמעויות עם הקרדיולוגים. בנוסף ידוע לנו על שינויים בטעם וריח ונקיים מעקב לבחינת הנושא- האם זו פגיעה תמידית או אירוע חולף. תמיכה נפשית הוא ממד נוסף חשוב שקיים בקרב אוכלוסיית החולים. צריך לזכור כי חולים היו מאושפזים בתנאי הסגר וחוסר ודאות . קיים פחד מפני הלא נודע ובנוסף טיפלו בהם שבועות ארוכים מטפלים שפניהם לא היו גלויים, לכל אלו צפויות בהפרעות דחק. עניין נוסף בו ניתן מענה הוא פיזיותרפיה- חולים מבוגרים רבים נחלשו ברמת שריר ושלד במהלך אשפוז".

הרופאה האחראית על המרפאה בבילינסון, ד"ר דנה ילין, מהיחידה למחלות זיהומיות, ציינה, "לשמחתנו מרבית החולים במחלת הקורונה יחלימו מהמחלה באופן מלא בטווח הקצר. עם זאת, עדיין לא ידוע מהן ההשפעות ארוכות הטווח של מחלת הקורונה על בריאותם הגופנית והנפשית של מי שחלו במחלה. על כן, יש צורך במרפאה המרכזת מגוון גדול של אנשי מקצוע להערכה וטיפול במבריאים ממחלה חדשה זו. מרפאת המבריאים משלבת בין מומחים למחלות זיהומיות ומומחים ממקצועות ומתחומים אחרים, ותתן מענה מלא ומולטידיסיפלינארי".

המרפאות מיועדת למבוטחי כלל קופות החולים, בהפנייה של רופא מטפל וטופס 17 לאשפוז יום פנימי.