נתניהו בהשבעת הממשלה:
הגיע הזמן להחיל ריבונות ביהודה ושומרון

טקס השבעת הממשלה נפתח בנאום נתניהו: "הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי על השטחים ביו"ש. צעד זה לא ירחיק את השלום אלא יקרב אותו".

ערוץ 7 , כ"ג באייר תש"פ

טקס הצהרת האמונים של ממשלת ישראל ה-35 יתחיל בצהריים (ראשון) במשכן הכנסת, למעלה מ-500 ימים לאחר פיזורה של הכנסת ה-20 ותחילת סדרת מערכות הבחירות אליה נקלעה ישראל.

הממשלה החדשה תהיה הראשונה שתושבע לפי התיקון לחוק יסוד הממשלה כ"ממשלת חילופים", ובראשה יעמדו ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החילופי בני גנץ.

הנואם הראשון בדיון היה ראש הממשלה בנימין נתניהו שבירך את ראש הממשלה החילופי המיועד בני גנץ והזכיר את פעולתם המשותפת בעבר, "פעלנו יחד בצוק איתן, ואין לי ספק שנצליח גם בממשלה זו".

"זה יום חשוב למדינת ישראל, הממשלה החדשה הוקמה ברצונם של רוב האזרחים והיא תשרת את כל האזרחים, יהודים ולא יהודים כאחד", הוסיף נתניהו.

ראש הממשלה דחה את הביקורת על הרכבה הרחב של הממשלה, "אם היינו הולכים לבחירות רביעיות זה היה עולה 2 מיליארד ש"ח נוספים, העלות של הממשלה הרחבה היא 85 מליון ש"ח לשנה".

"מעשה המרכבה של הממשלה, הצריך פשרות וויתורים כואבים מכולם. במיוחד מן המפלגה שלי. אבל זה מתחייב מדוחק השעה, עם משבר הקורונה המטלטל אותנו", ציין נתניהו.

בנאומו שב נתניהו על ההתחייבות להחלת הריבונות ביו"ש, "הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי על השטחים ביהודה ושומרון. צעד זה לא ירחיק את השלום אלא יקרב אותו. מאות אלפי המתיישבים לא יזוזו מביתם".

"כל נושא הריבונות נמצא על הפרק רק כי פעלתי באופן אישי לקדם אותו במשך שלוש שנים", הדגיש נתניהו. "עם כל הערכתי הכבירה לתמיכה שארה"ב נותנת לנו, אני חוזר על מה שאני אומר עשרות שנים ביטחון ישראל נשען על עוצמתנו".

נתניהו רמז בנאומו כי הוא עדיין שואף לצרף את ימינה לממשלה: "אני רוצה להודות לשותפי למחנה הלאומי על הדרך המשותפת שעשינו עד כה ואני מקווה שגם מפלגה נוספת תצטרף אלינו".

ראש הממשלה נתניהו הודיע בנאומו מעל בימת הכנסת, כי השרה ציפי חוטובלי תמונה לשרה לענייני ההתיישבות. נתניהו ציין כי תחת אחריותה יועמדו החטיבה להתיישבות, השירות הלאומי, הגרעינים התורניים והמכינות הקדם צבאיות. השר צחי הנגבי ימונה לשר בלי תיק, ובהמשך ימונה לשר לענייני התיישבות, לאחר שהשרה ציפי חוטובלי תצא לשליחות דיפלומטית.

במהלך הלילה נפגש נתניהו עם כמה מבכירי הליכוד ודן עמם בתיקים שאותם הם צפויים לקבל בממשלה החדשה. נתניהו הציע לשר יובל שטייניץ לשמש בתפקיד השר להשכלה גבוהה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אך שטייניץ סירב. הבוקר נפגשו השניים פעם נוספת ובה הודיע נתניהו לשטייניץ כי הוא ישאר שר האנרגיה אך תחום המים יפוצל ממשרדו.

השר זאב אלקין התבשר הבוקר על ידי ראש הממשלה כי הוא ימונה לשר ההשכלה הגבוהה וכן לשר משאבי המים. השר יואב גלנט ימונה לשר החינוך הבא, אך ההשכלה הגבוהה ומספר תחומים ממשרדו יועברו למשרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה בראשו יעמוד השר אלקין.

השרה גילה גמליאל תשמש בממשלה הבאה השרה להגנת הסביבה. שר הכלכלה היוצא אלי כהן יהיה שר המודיעין. השר גלעד ארדן ימונה לשר לשיתוף פעולה אזורי עד למינויו הצפוי בעוד כמה שבועות לשגריר ישראל בארצות הברית ובאו"ם.

חברי הכנסת גדעון סער, אבי דיכטר וניר ברקת יכהנו כחברי כנסת ולא יקבלו תפקידים בממשלה החדשה.