בלוטות הארס מלאות, הנחשים מסוכנים בתקופה הזו

לוכד הנחשים אלי כהן מסביר לערוץ 7 מדוע הנחשים פעילים דווקא כעת ומה לעשות אם ראינו נחש. "אם נצעד אחורה באיטיות הוא יימלט".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ג באייר תש"פ

בלוטות הארס מלאות, הנחשים מסוכנים בתקופה הזו-ערוץ 7
נחש צפע. אילוסטרציה
צילום: iStock

עם בוא החום, בימי האביב, מתעוררים הנחשים משנת החורף שלהם ומגיעים אל מקומות המחבוא האהובים אליהם, בעיקר בקרבת הבתים.

בימים האחרונים אירעו מספר מקרים של הכשת בני אדם על ידי נחשים וידיהם של לוכדי הנחשים מלאות עבודה.

לוכד הנחשים אלי כהן אומר לערוץ 7 כי דווקא התקופה הזו, בה הנחשים מתעוררים מתרדמת החורף, היא מסוכנת ביותר. "אנחנו נכנסים לקיץ ולאחר שנת החורף הארוכה הנחשים מתעוררים ומחפשים טרף ומזון. לכן הם מגיעים לאזורים מיושבים ששם בדרך כלל נמצאים מכרסמים כמו חולדות ועכברים המהווים את המזון העיקרי שלהם.

''בתקופה הזו אנחנו עדים לתנועה ערה של נחשים לאזורים מיושבים. אחד הדברים הכי מסוכנים כרגע הוא שבלוטות הארס שלהם די מלאות".

כהן מסביר כיצד לזהות נחש ארסי. "היום בארץ יש תשעה סוגי נחשים ארסיים, רובם נמצאים בנגב לעומת הצפע הארצישראלי שיש בכל הארץ וצפע חרמון שנמצא בצפון. בדרום יש נחשים ארסיים שאדם מן השורה פחות נתקל בהם כמו שפיפון ואפעה שאפשר להיתקל בהם בבסיסי צה"ל, במחנות אימונים באזורי המדבריות אבל הם פחות מגיעים למקומות מיושבים''.

לעומתם, הצפע הוא הנפוץ במקומות מיושבים, בבניינים, חדרי מדרגות וחצרות, וההכשה שלו קטלנית. ''לצפע יש סימן מוכר של ראש בצורת משולש והוא נושף נשיפות שאפשר לשמוע''.

אם כבר נתקלנו בנחש כזה, כהן מסביר כיצד להתמודד. "צריך להבין שהנחש הוא לא תוקפני. הוא לא ירדוף אחריך או ינסה לתקוף אותך. הפוך, הוא בעצם מתגונן. לעתים הוא מפרש לא נכון את התנועות שלנו וחושב שזו התקפה – בעיקר אם דרכנו על קרש שהוא היה מתחתיו או הרמנו אבן שהוא הסתתר תחתיה. אם ראינו נחש וניקח צעדים איטיים אחורה נגד הכיוון שאליו הוא זוחל, ברגע שתהיה לו הזדמנות לברוח הוא יימלט".

"בנוסף, צריך לבחון שהוא לא ארסי. היום בעידן הסלולרי אפשר לצלם את הנחש בטלפון אם יש ספק. צריך להיות איתו בקשר עין ולהתרחק עד שיבוא לוכד נחשים".

כהן מסביר מה לעשות במקרה של הכשה, "ההנחיות לגבי אדם שהוכש – נוגעות בעיקר למה לא לעשות. אסור לשים חוסם עורקים, לא קרח, אסור למצוץ את הארס או לשתות משהו חם או חריף, כי כל אלה ממריצים את מחזור הדם. צריך להשכיב אותו בצל, לתת לו לשתות מים קרים ולפנות אותו כמה שיותר מהר לבית חולים ולטלטל אותו כמה שפחות. הכי חשוב זה לנסות לצלם ולתאר את הנחש".

ואיך אפשר להימנע מהכשה? "מי שמטייל בארץ מומלץ לו לא לסטות מהשבילים המסומנים, לא להרים אבנים סתם כך, כי בכל מקום כזה ייתכן שמסתתר נחש. גם לאנשים שיש להם חצר פרטית ובבניין יש לדאוג שלא תהיה צמחייה גבוהה, לסגור ברזים דולפים, למי שיש גדר חיה או סלעיה הייתי מציע לפחות פעמיים שלוש בשבוע לקחת צינור מים ולהתיז בלחץ גבוה על המקומות האלה. כי כל התזה כזו גורמת לבעלי חיים, כולל נחשים, להימלט".

כהן עונה גם לשאלה אם הוא אינו חושש מהנחשים. "אחת מדרישות המקצוע שלנו היא לכבד את הנחש. למרות שאני נתקל בו המון אני לא מזלזל בו וניגש אליו בצורה הכי מקצוענית והכי מכבדת. אני לא מפחד, אבל אני יודע כיצד לגשת אליו. אסור לבוא ברשלנות. ברגע שנוקטים באמצעי הבטיחות הזהירים אתה שומר על עצמך".