התקרית בגבול הצפון
החשוד הכניס יד לכיס, לוחם גולני ירה לעברו

בצה''ל העלו את הכוננות בגבול הצפון לאחר סדרת אירועים סמוך לגדר. האחרון שבה היה בצהריים כשכוח צה''ל ירה לעבר אדם שחצה את הגדר.

קובי פינקלר , כ"ג באייר תש"פ

צה''ל. ארכיון
צה''ל. ארכיון
Photo by Abir Sultan/IDF Spokesperson/Flash90

בצה"ל הוחלט לתגבר את הערנות והדריכות בגבול הצפון, לאור האירועים האחרונים שהיו סמוך לגדר.

גורם ביטחוני סיפר שרק בחודש האחרון נרשמו שלושה מקרים של חציית קו הגדר. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו ריפיון באזור הרגיש הזה.

''פעם זה חיתוך הגדר בשלושה מקומות, פעם זה סודני כביכול תמים שחוצה את הגדר והיום זה לכאורה רועה צאן 'תמים' שהולך בשטח, לא שועה לאזהרות וממשיך לצעוד לעבר מוצבי צה"ל כאילו אין גבול. אנחנו לא ניתן לזה יד ולכן ההוראה היתה לכח גולני לפעול ואכן הם פעלו ביעילות", הוסיף הגורם.

במערכת הביטחון מעריכים כי גורמים עוינים בלבנון מנסים לבדוק את ערנות כוחות הביטחון ומידי פעם מאפשרים לאנשים ''תמימים'' לכאורה לחצות את הגדר או אפילו לפגוע בה.

כזכור, היום בצהריים זיהה כוח צה״ל חשוד אשר חצה את קו הגבול משטח לבנון לשטח ישראל. החשוד נפצע מאש כוחות צה"ל ופונה במסוק לבית חולים בישראל.

על פי התחקיר הראשוני של צה''ל, מארב יזום של כח גולני מגדוד 13 זיהה רועה צאן, ככל הנראה אזרח סורי, חוצה את הקו הכחול (הגבול הבינלאומי).

הכוח החל במרדף בתוך שטח ישראל אחר החשוד. מפקד מחלקה יורה באוויר והקשר של מפקד מחלקה מזהה שרועה הצאן מתכופף ומכניס יד לכיס. הקשר מעיד שחש מאוים והחליט לבצע ירי לעבר החשוד.