בריאות העור
בריאות העורPIXABAY

אטופיק דרמטיטיס, או בשמה השני אסטמה של העור, היא מחלה כרונית דלקתית של העור המופיעה בעיקר בגילאים צעירים.

ברפואה הסינית המחלה נקראת גם "מחלת ארבעת הקפלים" כי הוא נוטה לתקוף את עור הילדים בקפלים הפנימיים של המרפקים והברכיים.

ההערכה היא שכ-20% מאוכלוסיית הילדים יסבלו מתסמיני המחלה עד גיל 5, ואצל חלק לא מבוטל היא תתפרץ בשנית במהלך חייהם הבוגרים.

עם בואה של עונת המעבר המזמנת יחד איתה גם החרפה בתסמינים ובתדירות ההתפרצויות של המחלה, החלטנו לרכז עבורכם מספר המלצות לטיפול ביתי וטבעי להקלה מהירה.

טיפול ביתי ללא התערבות רפואית

אם המחלה מחריפה ואתם סובלים מגרד ופריחה עזים שיכולים להדיר שינה מעיניכם, הרפואה המערבית תציע בעיקר טיפולים נקודתיים ומקלים, כמו משחות סטרואידים או אנטיביוטיקה נגד זיהומים.
עם זאת, גם כשאתם בבית, במיוחד כעת בחילופי העונות, אתם יכולים לטפל בעצמכם ללא התערבות רפואית.

תזונה– הימנעו ממאכלים המעודדים את התחממות הגוף (כמו ג'ינג'ר, קינמון והל), השתדלו להפחית במאכלים מתובלים וחריפים להרגעת האלרגיה. מילדים כדי להפחית את צריכת המזונות שמכילים חומרי טעם וריח (בעיקר חטיפים וממתקים), ירקות סולניים – עגבניות, חצילים, ולהפחית במוצרי חלב.
פירות דווקא כן מומלץ לשלב בתפריט היומי ירקות ירוקים, פירות: אבטיח, מלון, אגס ובננה שעוזרים להרגיע את הדלקתיות.

משחות טבעיות–הקפידו לשמור על לחות תמידית של עורכם. משחות ללא סטראודים מוסיפות לחות ומגמישות את העור. משחות על בסיס שמנים טבעיים או צמחי מרפא הן בעלות השפעה מיטיבה לעור. בחשיפה לשמש, הקפידו להשתמש בקרם הגנה לעור רגיש.

שמנים טבעיים– מרחו על הגוף שמנים טבעיים מספר פעמים במהלך היום ולפני השינה. שמן זית עשיר באומגה 3, ידוע בסגולותיו הרבות שמעשירות את העור וביכולות האנטי-דלקתיות שלו. שמן הקוקוס מאופיין בתכונות אנטי-בקטריאליות שמפחיתות את תחושת הגרד. מומלץ למרוח אותו ביציאה מהמקלחת. גם שמן חמניות מומלץ לשימוש לריענון העור ובשל תכונותיו האנטי דלקתיות.

אמבטיות קצרות– מומלץ לא להתקלח מספר פעמים ביום, ולקצר את זמן המקלחת. מקלחות חמות וארוכות נוטות לייבש את העור ולהחריף את התסמינים. כמו כן, הצטיידו מראש בסבונים טבעיים ללא חומרים אלרגניים אותם ניתן לקנות בכל בית מרקחת או חנות טבע. תוספי מזון כמו פרוביוטיקה מומלצים אף הם, ונמצאו יעילים בחיזוק המערכת החיסונית.

הרפואה הסינית מציעה טיפול יסודי באטופיק דרמטיטיס, לחיזוק המערכת החיסונית והחזרת האיזון לגוף. את הטיפול המשולב במרפאה אנו מתאימים באופן אישי לכל מטופל בהתאם לתמונת המצב ולתסמינים מהם הוא סובל. בעזרת טכניקות לא פולשניות של דיקור לאיזון המערכת החיסונית והורדת התגובה האלרגית, ומתן צמחי מרפא ומשחות טבעיות עשויים לשים מאחוריכם את הסבל והייאוש.

מדוע פורצת המחלה? והאם גם אתם נמצאים בקבוצת הסיכון?

למרות שכיחותה של המחלה בעולם המערבי, עד היום לא מצאה הרפואה הקונבנציונאלית תשובה חד משמעית לסיבות להתפרצותה. ידוע כי המחלה הינה אוטואימונית (הגוף תוקף את עצמו), והמחקרים הרפואיים נוטים לייחס את "ההתלקחויות" הדלקתיות על העור לשילוב של מספר גורמים חיצוניים ופנימיים.

כשל במערכת החיסונית גורם לשכבת העור החיצונית (האפידרמיס) להיחלש ולזמן גורמים חיצוניים לתקוף את הגוף. כאשר העור מפסיק לתפקד כמעטפת ההגנה של הגוף, אנו חשופים יותר לאלרגיות ומחלות אחרות בעלות אופי דלקתי. אם במשפחתכם יש נטייה גנטית למחלה, וקרובי משפחה שחלו באטופיק דרמטיטיס, או באסטמה ואלרגיות אחרות בעבר סביר להניח שאתם נמצאים בקבוצת סיכון למחלה.

לצד אלו גם הסביבה החיצונית עשויה לעודד את התפרצותה של המחלה: חילופי עונות, יובש, מקלחות תכופות, חומרי ניקוי, סביבה עירונית, חשיפהלאלרגנים ועוד. ובאשר להיבט הנפשי – נמצא כי לחץ תמידי, חרדה וטראומות שאנחנו סוחבים מהווים טריגר להתלקחות חוזרת של המחלה, במיוחד בקרב האוכלוסייה הבוגרת.

למרות שתרופת הפלא טרם נמצאה, החדשות הטובות הן שההתפרצויות של המחלה הולכות ודועכות עם השנים, ובגילאים בוגרים לרוב נעלמים תסמיני המחלה בזכות התייצבותה של המערכת החיסונית.

דוד פרלה מומחה לטיפול בבעיות עור ברפואה סינית, מנהלקליניקה ברמת אביב, לטיפול טבעי במחלות עור.