עוברים, נמדדים ונכנסים
עוברים, נמדדים ונכנסים צילום: מכון צומת

למרות פתיחתם של בתי עסק, מוסדות חינוך ועוד, בתי הכנסת נותרו בינתיים סגורים. במכון צומת פיתחו מדחום-שבת שיאפשר בדיקת חום לבאי בתי הכנסת גם בשבת. שוחחנו על כך עם ראש המכון, הרב מנחם פרל.

הרעיון נולד בעקבות פניה של מספר בתי חולים שביקשו למצוא מענה לצורך לבדיקת חום בכניסה לבית החולים גם במהלך השבת, וזאת בעקבות אילוצי הקורונה. הרב פרל מספר כי מומחי מכון צומת החלו לפתח את המדחום על בסיס אחד ממדי-החום הטובים בעולם הפועלים על ידי אינפרא אדום ובתוך שבוע כבר היה בידם המודל למדחום שיתאים לבדיקה גם בשבת.

המנגנון, מסביר הרב פרל, פשוט ועיקרו הוא מדידה של המדחום אחת ל-4 או 5 שניות באופן אוטומטי, "הוספנו לו כרטיס אלקטרוני כדי שלא יהיה צורך ללחוץ עליו והמדידה תתבצע בכל כמה שניות". בנוסף נוטרלו מהמדחום הצפצוף או הדלקת הנורה, וכך, כאשר מתקרבים אל המדחום הוא מבצע את הבדיקה כפי שהיה מבצע אותה גם ללא אדם שיתקרב אליו. מדחום שכזה, אומר הרב פרל יוכל לשמש כמדחום גם בבתי כנסת בשבת.

"אומרים שמלחמות דוחפות כלכלה וטכנולוגיה. ללא הקורונה לא היינו נדחפים לפתרון כזה. אחרי שמצאנו את המענה לשער של אחד מבתי החולים בארץ אז כבר ביקשו מאיתנו עבור כל המחלקות כי למה לחלל שבת במדידת חום אם אפשר לעשות את זה באופן הזה. זה גם יותר מהר וגם יותר הגייני".

באשר לעלויות המדחום אומר הרב פרל כי אכן מדובר ב"עלויות משמעותיות לצרכן פרטי, קרוב ל-800", אך לקהילות ומוסדות המדחום יכול להתאים בהחלט.

בעקבות הפיתוח הגיעו למכון צומת בקשות מבתי כנסת וקהילות מהארץ ומהעולם. זאת על אף שתחילת העבודות על פיתוח המדחום הייתה רק לפני שבועיים.

מוסיף הרב פרל ומעיר כי "אתמול פורסם המתווה לפתיחת בתי הכנסת. בינתיים זו רק הצעה שתובא לישיבת הממשלה. מאוד הופתעתי שלא נכללה סוגיית מדידת החום כמו במרכזי קניות ובמוסדות חינוך. דווקא בתי הכנסת שהיו למדגרות הגדולות מלחמה לא נדרשו לכך גם לא ביום חול ועל כך אני מתפלא".