ברלנד בבית המשפט. ארכיון
ברלנד בבית המשפט. ארכיון צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הולך ומסתבך: הפרקליטות החליטה היום (ב') להגיש כתב אישום כפוף לשימוע נגד הרב אליעזר ברלנד בגין מרמה, הלבנת הון ועבירות נוספות.

לדברי הפרקליטות, האיש העניק שירותי פדיונות נפש, ייעוץ, גיוס תרומות וחוגי בית תמורת תשלום בעת שעמד בראש קהילת שובו בנים.

בפרקליטות חושדים כי הוא נמנע מלדווח על הכנסות אלה לרשויות המס. עוד עולה על פי החשד, כי הוא העסק עובדים בסכומי כסף גבוהים מבלי לדווח עליהם כנדרש.

ההחלטה על הגשת כתב האישום וזימונו לשימוע בעבירות הללו התקבלה במקביל לתיק נוסף המתנהל נגדו בבית המשפט המחוזי בירושלים ואשר בגינו הוגש נגדו לפני חודשיים וחצי כתב אישום על עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק, וכן עבירה של נסיון לשידול חבלה חמורה.

בכתב האישום צוין כי בתקופה הרלוונטית שימש ברלנד כראש קהילת "שובו בנים" המונה אלפי מאמינים. הנאשם הווה עבור חברי קהילתו סמכות רבנית ורוחנית אשר יש לפעול על פי פסיקותיה והוראותיה.

על פי כתב האישום, החל משנת 2014 ועד למעצרו בפברואר 2020, ברלנד, בעצמו ובאמצעות עוזריו אשר שימשו כידו הארוכה, ניצל את מעמדו כרב מוכר ונערץ בקרב קהילתו ומעבר לה, ופעל באופן שיטתי להוציא סכומי כסף מאנשים אשר היו שרויים במצוקה ופנו אל הנאשם לעזרה ולהצלה .

במקרים המתוארים בכתב האישום, ברלנד בעצמו ובאמצעות עוזריו, יצר כלפי הפונים אליו, מצגי שווא שונים לפיהם, הוא בעל כוחות מיוחדים לגרום לכך כי יקבלו מרפא ומזור למצוקותיהם וזאת באמצעות תשלום סכומי כסף של אלפי שקלים לידיו.

ברלנד עשה זאת כשהוא יודע שאין בכוחו לגרום לכך שהתוצאה המבוקשת תתרחש, ושאין אמת במצג כי התוצאה תתרחש. מצגי השווא הוצגו גם במצבים קיצוניים כגון – תחיית המתים, החלמה מלאה ממחלות קשות וחשוכות מרפא, החלמה ממצבים רפואיים קבועים (כגון נכות) ומצבים רפואיים קשים, וכן היחלצות ממצבי דחק כגון מאסר או איתור נעדרים.

לעתים במסגרת מצגי השווא, עשה ברלנד שימוש בהמלצות על תכשירים או כדורים לגביהם מסר פרטים כוזבים. באמצעות מצגי השווא יצרו ברלנד ואנשיו הכנסות בשווי של מיליוני שקלים.