מאות ילדים לקו בזיהום המסתורי

ארגון הבריאות העולמי קורא לרופאים להיות ערניים ולדווח על מקרים של התסמונת לצורך מחקר ואפיון שלה

מיכל לוי , כ"ד באייר תש"פ

ילדים
ילדים
צילום: איסטוק

המחלה המסתורית המכה בקרב ילדים ממשיכה להופיע ברחבי העולם ועד כה אותרו מאות רבות של מקרי תחלואה באירופה ובארה"ב.

באירופה לבדה אותרו לפחות 270 מקרים, ובמדינת ניו יורק דיווחו כבר לפני כשבוע על כ־100 מקרים, מספר שגדל מאז במדינה משמעותית ושכמותו דווח גם במדינות נוספות בארה"ב.

בשלושה מהמקרים שאירעו במדינת ניו יורק, ובשניים נוספים שדווחו באירופה, הסתיים האירוע במותם של הילדים החולים, אך ברוב רובם של המקרים הצליחו הרופאים לייצב את מצבם.

בשלב זה עדיין לא ברור אם הדלקת החמורה משאירה אחריה נזקים לטווח הארוך, או שניתן להחלים ממנה באופן מלא.

בארץ דווחו עד כה שישה מקרים של ילדים שבגופם התפתחה דלקת חמורה ורב מערכתית, לאחר שהחלימו מקורונה. בכל המקרים הצליחו הרופאים לייצב את מצבם.

בארגון הבריאות העולמי פרסמו קריאה לרופאים בכל רחבי העולם, להיות ערניים להתפתחות של זיהום בגופם של ילדים, בין אם ידוע כי חלו בקורונה ובין אם לא.

מומחים שטיפלו בילדים עם התסמונת המסתורית אמרו כי התסמונת ניתנת לטיפול ואינה משאירה נזקים חמורים, אם היא מטופלת בשלב מוקדם.

לעומת זאת, במקרים שבהם הטיפול החל בשלב מאוחר מדי, נגרמו נזקים חמורים, וכאמור בחמישה מקרים אף נגרם מוות.

המומחים הבהירו כי מידת הסכנה הנשקפת לילדים מהתסמונת, נמוכה מאוד אם הם מטופלים בזמן.

עוד עולה מהבדיקות שנעשו, כי רבים מהילדים שלקו בתסמונת לא זוהו כחולי קורונה קודם לכן, או לאחר שהגיעו לבית החולים כשהם סובלים מזיהום חריף.

עם זאת, בבדיקות סרולוגיות שנערכו להם, עלה כי רובם פיתחו נוגדנים לנגיף הקורונה, מה שמצביע על כך שהם חלו בנגיף ללא ידיעתם.

הסימנים של הדלקת הם: לשון אדומה מאוד ומנוקדת בבליטות (לשון 'תותית'), כתמים על גוף הילד, קילופים באצבעות הידיים, עיניים אדומות, בלוטות לימפה נפוחות בצוואר וחום גבוה. במקרים רבים מתלווה לדלקת כאב בטן חזק.

ההנחיות לרופאים הן לשלוח ילדים עם התסמינים החשודים למיון בדחיפות, לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי שיעכב את המשך התפתחות הדלקת ויציל את חיי הילד.