הרב ברל לאזאר
הרב ברל לאזאר צילום: יוני קמפינסקי

לאור ההסגר השורר ברוסיה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, מיליוני אזרחים שוהים בבידוד מלא.

הקהילה היהודית במוסקבה יצאה בפרויקט סיוע לנפגעי הקורונה המקומיים. אלפי יהודים נשארו ללא מקור פרנסה ורבים חוששים לצאת מביתם אף לא לשם קניית מצרכי מזון למחיה.

ביוזמת רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר נענו כמה מתומכי הקהילה להטות שכם לסייע לנזקקים המקומיים.

בתוך מספר ימים הושקה יוזמה להענקת סלי מזון שבועיים לכל משפחה ברוכת ילדים, גלמודים וקשישים.

ה'סל' כולל בתוכו קפואים ובשרים, חלות ומיץ ענבים, פירות וירקות, מצרכי מזון בסיסים, כאשר לכל סל מצורף עלון חדש על קדושת השבת עם מידע יהודי מגוון ומרתק לכל המשפחה ונרות שבת קודש לאם ולבת.

במוסקבה לבדה מחולקים 12,000 סלים למשפחות, מתוך אלו הרשומים ומקבלים תמיכה קבועה ב"מרכז החסד היהודי שערי צדק" שבמרכז מוסקבה, וכן לכל המשפחות הקשורות ליותר מ-30 בתי חב"ד הפזורים בבירה.

בשאר ערי רוסיה, מחולקים עוד כ-10,000 סלים, באמצעות עשרות רבני ושלוחי חב"ד, המביאים בעצמם את העזרה, הישר לבתים של בני משפחות הקהילה.

חלוקות אלו של מזון כשר למהדרין, הן בנוסף לחלוקה קבועה שבועית למשפחות ברוכות ילדים, ע"י "קופת מתן בסתר" של הגמ"ח המרכזי "קרן חיה מושקא", המחלקת סלי מזון גדולים ומיוחדים מזה תקופה ארוכה.

במקביל מחלקות מנות טריות מדי יום על ידי ארגון "ביקור חולים – מוסקבה", המשגר את האוכל לכל המאושפזים היהודים, בבתי רפואה או בבתים.

פעולת אלו של סעד ועזר, גורמות לקידוש שם שמים גדול ברוסיה, והקהילה היהודית היא סמל ודוגמה של שמירת ההיגיינה והחוק, לצד עזרה ותמיכה לכל נזקק.