המסעות לפולין בוטלו, מי יחזיר להורים את הכסף?

ח"כ קטי שטרית לערוץ 7: ההורים איבדו את האמון בשל התנהלות משרד החינוך. לא אנוח ולא אשקוט עד שהמשרד ייקח אחריות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ד באייר תש"פ

חברת הכנסת קטי שטרית (הליכוד) דורשת לפצות הורים לתלמידים ששילמו על מסעות לפולין ואלו בוטלו בשל מגפת הקורונה, אך הכסף לא הוחזר להורים.

"הורים רבים פנו אליי לאחר שגילו שמשרד החינוך מתנער מאחריות בנוגע להשבת הכספים בעקבות ביטול המסעות לפולין עם פרוץ הקורונה", סיפרה שטרית לערוץ 7.

לדבריה, ''המשרד מתכנן להוציא משלחות נוספות מתוך מחשבה שהורים ימשיכו לתת אמון גם לאחר שרימו אותם. ההורים איבדו כבר את האמון בהתנהלות של המשרד. הבהרתי בוועדת החינוך שלא אנוח ולא אשקוט עד שהמשרד ייקח אחריות למחדל הזה".

במטרה להעמיק בנושא ביקשה חברת הכנסת שטרית ממרכז המחקר והמידע של הכנסת מסמך המפרט את ביטול משלחות הנוער לפולין בעת מגיפת הקורונה. מנתוני משרד החינוך המופיעים בדוח עולה כי כ-30% מן המשתתפים שנסיעתם בוטלה יידרשו לשלם את מלוא דמי ההשתתפות במשלחת. כ-40% נוספים מהמשתתפים ישלמו עד 2430 ש"ח. סך העלות המשוערת להורים היא כ-21 מיליון ש"ח.

במהלך הדיון הפנתה ח"כ שטרית שאלות נוקבות למשרד החינוך, ''מדוע אין גילוי נאות של חברות הנסיעות על ההוצאות בפועל על המשלחות אשר בוטלו? התשלום על המסע כולל חוץ מכרטיס הטיסה גם תשלום לאבטחה ולמדריכים, אוטובוסים לינה והסעדה. יכול להיות שחברות הנסיעות קיבלו דמי השתתפות נמוכים והם עושים פה רווח נוסף על חשבון ההורים והתלמידים?

''איפה האחריות המוסרית של משרד החינוך כלפי ההורים והתלמידים? ברשות המשרד מנופי לחץ אדירים אל מול חברות הנסיעות. המשרד יכול להודיע על הפסקת ההיקשרות במכרז הבא. מדוע הוא משלב ידיים עם הרווח שחברות עסקיות עושות על כספם של ההורים והתלמידים?'', שאלה שטרית.