פומפאו ניצל לרעה את תפקידו?

רשת NBC מדווחת כי מזכיר המדינה חשוד שדרש מעוזרו להוציא את כלבו לטיול, לאסוף בגדים מניקוי יבש ולהזמין עבורו ועבור אשתו ארוחות.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ד באייר תש"פ

מייק פומפאו
מייק פומפאו
צילום: רויטרס

בסוף השבוע האחרון הודיע נשיא ארה"ב על פיטוריו של המפקח הכללי של מחלקת המדינה, סטיב ליניק, לאחר שלדבריו של טראמפ "הוא איבד את אמונו במפקח הכללי".

גורמים במפלגה הדמוקרטית טענו כי מדובר בצעד נעשה לאחר שהמפקח הכללי פתח בחקירה נגד מזכיר המדינה מייק פומפאו בחשד לניצול לרעה של תפקידו.

כעת מדווחת רשת NBC כי החקירה נפתחה לאחר שהמפקח הכללי קיבל מידע כי מזכיר המדינה דרש מעוזרו, המשמש כיועץ פוליטי, לבצע עבורו מטלות אישיות ובהן להוציא את כלבו לטיול, לאסוף את בגדיו מניקוי יבש, להזמין ארוחות ערב עבורו ועבור אשתו, ומטלות אישיות נוספות שאינן קשורות לתפקידו.

יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, אמרה כי אם אכן מדובר בצעד שנועד לעצור את החקירה נגד פומפאו, מדובר בהדחה לא חוקית שביצע טראמפ. "לנשיא יש זכות לפטר כל עובד פדרלי, אבל העובדה היא כי זה נראה כנקמה נגד משהו שהמפקח הכללי חקר, וזה עלול להיות לא חוקי", אמרה פלוסי.

גורמים בוועדות הקונגרס השונות שהתראיינו בעילום שם לרשת NBC טענו כי "ישנה אפשרות שליניק חקר מטלות אישיות נוספות שהטיל פומפאו על אחד מעוזריו, ששימש כיועץ פוליטי למזכיר המדינה". דובר מחלקת המדינה אישר כי המפקח הכללי פוטר, אך סירב להרחיב על הסיבה לפיטורים.

בינתיים ממשיכות גם המהלומות המילוליות בין הנשיא טראמפ וקודמו בתפקיד ברק אובמה. לאחר שאובמה האשים כי "רבים בממשל אפילו לא מתיימרים לקחת אחריות על תפקודם במשבר הקורונה" הגיב טראמפ במילים "הוא היה נשיא לא מוכשר. זה כל מה שאני יכול לומר. נשיא חסר יכולת לחלוטין".